логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Скопје, 23 октомври 2012 (МИА) - Во рамки на одбележувањето на Денот на македонската револуционерна борба денеска во Музејот на македонската борба – Скопје е промовирана Mонографијата за Музејот на македонската борба  за државност и самостојност – „Музеј на ВМРО“ и „Музеј на жртвите на комунистичкиот режим“.

- Преку промоцијата на монографијата се навраќаме на богатото револуционерно и политичко минато на македонскиот народ, на неговата духовна сила во остварувањето на државотворните цели. Повторно со аргументи го потврдуваме и историскиот континуитет на употребата на нашето древно име, Македонија, истакна во обраќањето на промоцијата министерката за култура Елизабета Канческа Милевска.

Монографското издание отпечатено на македонски и на англиски јазик, чии автори се професорите Виолета Ачкоска и Зоран Тодоровски, нуди патување низ сите 13 одделенија на Музејот. Читателот може да се потсети и да ужива во највпечатливите експонати, но и да го разбере македонското траење, борбата за државност и жртвите што ги дал нашиот народ за самостојна, суверена и демократска Република Македонија.

Во првиот дел е прикажано создавањето на Музејот, а вториот е посветен на актуелната музејска поставка.

- Монографијата на најавтентичен начин ја отсликува убавината и богатата содржина на музејската поставка, нејзината историска и уметничка вредност, нагласи Канческа-Милевска.

Според неа, Музејот на македонската броба е институција од непроценлива важност за нашата историја и култура, место каде што младите генерации ќе се едуцираат за негување на историските традиции, за љубов кон татковината и нејзиното минато.

На промоцијата присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски,  претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, министри во Владата, пратеници, претставници од локалната самоуправа и други високи гости.

Во рамки на промоцијата на Mонографијата е отворена филателистичка изложба „Писма до Македонија“ од колекцијата на директорот на Музејот Бранислав Светозаревиќ.

Како што посочи министерката за култура, станува збор за исклучително вредна збирка коверти и писма собирана во изминатите две децении.

Вкупно се изложени околу двеста писма и поштенски картички испраќани во последните 110 години, од 1903  до денес, а потекнуваат од преку 90 земји во светот каде што се школувале македонските студенти, економската и политичката имиграција. Низ изложбата може да се проследи не само историјата на нашите иселеници, туку и македонската политичка историја со сите промени и процеси на Балканот во 20 век. мч/скс/15:34Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »