логоFacebookTwitterYouTubeeMail


НОВА ПЛАТФОРМА ЗА ЗАШТИТА НА KУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

„Викилут“ против шверцерите на културни богатства

Новиот експеримент ќе функционира по принципот на „Википедија“ и на „Викиликс“

Илјадници необјавени фотографии и документи за украдено културно наследство и уметнички дела ќе бидат објавувани на „Викилут“, кој ќе биде отворен на интернет, јави британскиот весник „Гардијан“. Новиот експеримент, кој треба да помогне да се пронајдат некои од најстарите светски богатства, ќе функционира по принципот на „Википедија“ и „Викиликс“. Активистите велат дека тоа ќе им помогне во борбата против бескруполозните дилери со бизнисот вреден околу 10 милијарди долари годишно.

Идејата е на Американецот Џејсон Фелч, коавтор на акцијата „Во потрага по Афродита“, во која беше разоткриен шверцот на статуата на Афродита висока 2,3 метра, која расклопена на три дела, во камионче за зеленчук била изнесена од Италија. Денес е безбедно вратена на Сицилија. Флеч планира да набавува и постира едно чудо необјавени материјали, запленети од дилерите за време на полициските рации, депонирани за судските процеси.

- С` е свежо. Истражувачите ќе може да ги искористат. Се надеваме дека јавноста ќе ги употреби за да дознае повеќе за тоа што е изложено во нивните музеи - вели Фелч.

При конструкцијата на веб-страницата, биле користени совети од експерти за отворени извори на податоци, од адвокати за правните елементи, од експерти за социјални медиуми за тоа како да се инволвира јавноста.

- Ни требаат и неколку стотици илјади долари - додал Фелч.

Деновиве тој се обидува да обезбеди грантови, зборува на универзитети. Во текот на месецов го промовира концептот на годишната конференција на Асоцијацијата за истражувања на криминалот во уметноста во Италија. Платформата во почетокот ќе се занимава со таа земја и и со Грција, потоа ќе биде дополнета со материјали од цел свет.

- Југоисточна Азија, Блискиот Исток, Авганистан, Ирак, има огромен материјал кој доаѓа од овие земји - вели Фелч.

Инспекторот Паоло Фери, од италијанското Министерство за култура, вели дека секој обид да се следат предметите е добредојден. Сепак, тој е претпазлив за концептот „отворен извор“ бидејќи смета дека објавувањето на фотографии од украдените артефакти може да ги поттикне колекционерите уште подобро да ги скријат.

- Може да работат и понапорно за да го камуфлираат потеклото на нивните парчиња, дури и да имаат пристап до архивите и да манипулираат со нив. Зошто да нема лозинка за да се држат шверцерите настрана - прашува Фери.

Фелч, пак, инсистира, дека е веќе време за отворена игра.

- Полицијата има тенденција да ги држи картите затворени за да играат една по една карта, но имаа 20 години да го прават тоа - вели Фелч.

Kампањите против борба со археолошките томбрајдери забележаа голем успех, откако музејот „Гети“ во Лос Анџелес се согласи да врати 40 вредни артефакти откако се докажа дека се ограбени од археолошки локалитети во Италијa. (В.И.И.)

Актерот Стивен Фрај ќе ги враќа мермерите од Партенон

Велика Британија да ~ ги врати мермерите од Партенон на Грција е целта на најновата кампања на познатиот британски актер Стивен Фрај, за која добил поддршка од поранешни и сегашни пратеници од левицата, од лабуристите и од либерални интелектуалци, во кои спаѓа и тој.

- Враќањето на „Елгиновите мермери“ на Грција, кои речиси 200 години се чуваат во Британски музеј во Лондон, би претставувал цивилизациски гест кон Грција и античката култура - смета Фрај.

Од присутните на дебатата, вкупно 384 гласале за, а 125 биле против идејата.

Извор: ДневникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4504
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »