логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 06 октомври/19 октомври 2020 лето Господово

Илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот манастир (1020-2020 година) е настан што црквата го одбележуваше во текот на целата оваа година
Бигорскиот манастир прослави илјада години постоење

Достоинствено, како што прилега за милениумски јубилеј, вчера беше одржана централната прослава по повод илјада години од постоењето на бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“. Настанот беше организиран со строги протоколи за заштита од коронавирусот, литургијата беше одржана на отворено и со ограничен број гости.
Со тоа уште еднаш се покажа дека овој манастир е духовна тврдина и цврст столб на нашата Македонската православна црква-Охридска архиепископија во целиот православен свет.

Илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот манастир (1020-2020 година) е настан што црквата го одбележуваше во текот на целата оваа година. На вчерашниот централен настан се обратија поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископ г.г. Стефан, и претседателот на државата Стево Пендаровски.
Архиепископот г.г. Стефан во говорот посочи дека Бигорски е нашиот победник над времето и над вековите, наша гордост што трае, зашто, од љубовта кон него и од љубовта од него, израснал во неисцрплив вруток, во наш духовен горостас и наш најдобар црковен репрезент.

    Бигорски е нашиот победник над времето и над вековите, наша гордост што трае, зашто, од љубовта кон него и од љубовта од него, израснал во неисцрплив вруток, во наш духовен горостас и наш најдобар црковен репрезент, посочи поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископ г.г. Стефан

– Ако само за момент се навратиме на историските случувања од 11 век до денес, нема ниту едно раздобје во кое овој духовен центар, во помала и во поголема мера, не е присутен и активен со својот придонес. Со тоа се оправдува заклучокот дека уште од своето основање манастирот како да бил благословен да биде нешто големо и значајно. А тоа се провејува и се покажува на дело и до ден-денес. Во минатото манастирот претрпел многу премрежиња, достигнувал и слава, но и падови; бил уриван и опустошуван, сардисуван и ограбуван, осиромашувал и останувал без монаштво. Сепак, и во тие, како и во своите славни времиња, овој монашки центар бил искра на надежта за македонскиот народ во многу погледи – и културно, и политички, и економски, и пред сè, духовно. Како што е и денес и, дај боже, да биде и утре и до крајот на вековите – рече г.г. Стефан.


Според архиепископот, Бигорски е еден од пионерите во возобновата на македонското современо монаштво, па затоа овој манастир е нашиот најголем духовен центар, градба што постојано се доградува, имајќи го за свој современ ктитор богодаруваниот со уметнички и архитектонски осет – бигорскиот игумен отецот Партениј.
– Бигорски е најпрепознатливиот сведок на нашата црковна реалност и на нашата подготвеност, како и потврда на нашето право за црковна самобитност во православниот свет – заклучи г.г. Стефан.

Претседателот Стево Пендаровски, пак, потсети дека токму во вакви моменти на растечка недоверба меѓу луѓето, страв и неизвесност од непознатото, многу наши сограѓани бараат мир и утеха и надеж токму на ова место.
– За многу страдалници од разни наши генерации, различни држави, различни идеологии и религии, Бигорскиот манастир претставува духовно засолниште од бурите на животот. Поделбите и предрасудите што се толку присутни во нашето општество немаат место во манастирот, во кој, луѓето се пред сѐ луѓе, независно од нивните лични особености. Ова е место за заздравување на душевните рани и рехабилитација на зависниците. Многу верници токму во овој манастир ја враќаат вербата во животот и го зацврстуваат својот духовен идентитет. Овој илјадагодишен подвиг се должи на две нешта. Прво, Бигорскиот манастир не е само материјална туку е и духовна градба, соѕидана не само од бигорскиот варовник туку и од постојаните молитви на генерации луѓе од верата. Второ, познато е дека оние што тука поминуваат дел од животот имаат поинакво сфаќање за времето, кое за нив е еднакво на вечноста. За нив, секој ден поминат во самооткажување вреди колку илјада години. Луѓето што искрено веруваат полесно го раздвојуваат тривијалното од суштинското, минливото од трајното. Со таквиот свој спокоен став кон животот, тие не се натпреваруваат за успех, за материјални богатства и моќ над другите. Се чини дека тоа е тајната на опстојувањето на овој манастир, чии темели се длабоко поставени во срцата и душите на македонскиот народ – кажа претседателот Пендаровски.Колумнист
Нова Македонија, Радмила Заревска

 Извор:

 https://bigorski.org.mk/vesti/mediumi/pogolem-od-mileniumot/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »