логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 


 markov.sv.Zlata1.jpg

 

 

На 06 и 07 Март, беше остварено поклоничко патување во Солун и манастирите на Метеори во Тесалија, Република Грција. Во групата имаше поклоници од целата Татковина.

 markov.sv.Zlata1.jpg

Патувањето започна од Скопје, во раните утрински часови, за да се пристигне во Солун, во храмот на заштитникот на градот, светиот великомаченик Димитриј Мироточивиот, за време на светата Литургија . По совршувањето на светата Литургија, групата се поклони на моштите на маченикот и на другите светињи кои се наоѓаат во храмот и ја посети криптата, каде пострадал светиот.

 

Во продолжение, беше остварена прошетка низ градот, посетувајќи го стариот римски форум од времето на Галериј, храмот на Светата Премудрост (Αγία Σοφία). Во овој храм, кој е најстар во градот Солун (6-8 век), се наоѓаат моштите на светиот Василиј Архиепископ Солунски Исповедник од 9ти век, кои беа откриени во 80тите години на 20тиот век, од страна на блаженоупокоениот Архиепископ Пантелеимон 2ри.

Како конечна дестинација беше оставена соборната црква на Солун, со името на великиот учител на Црквата, светиот Григориј Палама, светилникот на православието, каде се наоѓа кивотот со неговите свети мошти. По ова, беше дадено слободно време за разгледување на градот.

Во попладневните часови, групата го управи својот пат кон Паралиа на Катерини, каде се ноќеваше, за утрото да се продолжи кон Тесалија, односно втората дестинација на ова патување, светите Метеори.

Светите Метеори се втората Света Гора. Тие се основани од монаси кои доаѓале од Света Гора Атонска во периодот на 12тиот век. Тие се неверојатно чудо на православната архитектура, нешто тешко достижливо дури и со модерната технологија. Покрај природната убавина, тие во себе содржат голема ризница на православни светињи и богата историја на монашки живот.

 Од околу 20 манастири на Метеорите, од кои само 6 се отворени за јавноста, групата посети два: Великата Метеора, првиот по чест манастир и манастирот на светиот Варлаам, поклонувајќи се на светињите и разгледувајќи ги музеите кои се наоѓаат таму.

На враќање кон Македонија, беше посетена работилница за традиционални православни икони.

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg

 markov.sv.Zlata1.jpg   markov.sv.Zlata1.jpg

   markov.sv.Zlata1.jpg   markov.sv.Zlata1.jpg

 

Подготви: А.Л.

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная