логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Од сабота, 1 септември, мултимедијалниот центар Мала станица, Скопје ја претставува интерактивната инсталација
на грчката визуелна уметница Леа Петру.
Инсталацијата се базира на светска мапа со димензии 3м х 5м, која содржи 500 сиво обоени квадрати. 500
квадратни картички се испратени до визитинг листата на Националната галерија на Македонија и врачени на луѓе од
градот Скопје. Гостите се поканети да ја обојат квадратната картичка и да го посетат Мултимедијалниот центар Мала
станица со цел да ги постават истите било каде на колективната целосно обоена слагалица. Боењето на светската
мапа ќе биде константна позиција на течение за времетраењето на изложбата и финалниот имиџ целосно ќе зависи
од посетителите и нивната волја да бидат интерактивни.
Специјално дизајниран лифлет ќе биде поделен на сите посетители на галеријата, каде тие можат да прочитаат
повеќе за самото дело и да го вбојат нивното место од 500 парчиња.
Простор во 500 парчиња од ќе биде изложен во прогрес во мултимедијалниот центар Мала станица помеѓу 1 и 20
септември 2012.
Железничка 18, 1000 Скопје +389 (0)2 3126 856,
Работни саати вторник – сабота 10 – 18.00
http://www.nationalgallery.mk/en/malastanica.php
отворање 01.09.12, 20:00
За повеќе информации за делата посетете ја страната www.leapetrou.info or contact e: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., t: 003(0) 6979361993Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie