логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Во четврток, на 13.03.2014 година, со почеток во 11.00 часот во Зградата на Матицата на иселениците од Македонија (улица “Никола Кљусев“ број 5, карши Поштенска банка, Шпанска амбасада, Шведска амбасада и ФФМ), Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН и Светскиот Македонски Конгрес ќе одржат прес-конференција за откривањето на Споменик на ранетите и починатите Македонци и Грци - борци на Демократската армија на Грција (ДАГ) во Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година, лекувани во Болницата во Катлановска бања 1947-1948 година.

 


Споменикот ќе биде откриен на 15 март 2014 година со почеток во 11.00 часот со следната програма:

11.00-11.15 - Панихида за починатите на која ќе чиноначалствува
                                 Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан
11.15-11.45 - Поздравни говори
11.45-12.00 - Откривање на Споменикот и полагање цвеќе
                                 од присутните делегации
12.00-15.00 - Културно-уметничка програма

Благодариме за Вашето присуство и информирање на јавноста.

Дел.број 0054/2014
12 март 2014 година
Скопје

Од Службите за информирање
на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН
и на Светскиот Македонски КонгресПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie