логоFacebookTwitterYouTubeeMailМеѓу учесниците на мотокросот има околу 40 руски рокери, кои ќе посетат православни манастири и цркви во Македонија, Албанија и Србија.

Главна цел на мотокросот е вршење на поклонение пред православните светци на Балканот, изјави координаторот на манифестацијата Алексеј Галицки.

Галицки нагласи дека мотокросот се организира втора година по ред, а оваа година учесниците ќе поминат по патот на свети апостол Андреј Првоповикан.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie