логоFacebookTwitterYouTubeeMail

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА-ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

СКОПСКА ЕПАРХИЈА

 

ПРАЗНИЧНА БОГОСЛУЖБЕНА ПРОГРАМА ОД СВ. НАУМ ОХРИДСКИ ДО СВ.ЈОВАН КРСТИТЕЛ

 

(05 - 20 ЈАНУАРИ 2015 ГОДИНА, ПО НОВ СТИЛ)

 

 

05 јануари - понеделник: Преподобен Наум Охридски

09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во резиденцијалниот манастир „Св. вмч. Георгиј“ – Криви Дол.

 

06 јануари-вторник: Бадник-Св.маченичкаЕвгенија

07:30 часот:Утрена богослужба со царски часови, Литургија на Св.Василиј Велики со вечерна.

17.00 часот: Велико повечерие.

 

07 јануари-среда: Рождество Христово-БОЖИК

09:00 часот: Златоустова литургија. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“.

 

08 јануари-четврток: Собор на Пресвета Богородица, втор ден Божик

09:00 часот: Архиерејска златоустова литургија во црквата „Св. Петка“ – Црниче.

 

09 јануари-петок: Свети Архиѓакон  и првомач. Стефан - трет ден Божик

09:00 часот: Архиерејска златоустова литургија во црквата „ Св. вмч. Димитриј“ – Центар.

 

14 јануари - среда: Обрезание Господово; Свети Василиј Велики;  Нова Година

09:00 часот, Литургија на Св.Василиј Велики и Молебен по повод Новото лето Господово 2015. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во  црквата “Свети Илија“ – Аеродром.

 

16 јануари-петок: Св. пророк Малахиј; св. маченик Гордиј

07:30 часот:Утрена богослужба со Царски часови и Златоустова литургија.

 

18 јануари-недела: Водокрст,  Св. Мч-ци Teoтемп и Теона (пост)

08.00 часот: Утрена со Златоустова литургија и Богојавленски водосвет.

 

19 јануари-понеделник: Богојавление-ВОДИЦИ

09:00 часот: Василиева литургија. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во  храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ – Центар. Богојавленските литии во 11:45 да бидат на мостот кај хотелот „Холидеј Ин“. Околу 12:00 часот Поглаварот на Македонската православна црква ќе го спушти Светиот и животворен Крст во водите на реката Вардар.

 

20 јануари-вторник: Собор на Св.Јован Крстител

09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во црквата. Св.Јован Крстител - Ново Лисиче.

 

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Од канцеларијата на Скопска православна епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie