логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 makrina.jpg

Иконопис- сестра Макрина, игуменија на женскиот манастир посветен на св.Aрхангел Михаил во Берово.

makrina1.jpg

makrina6.jpg

makrina5.jpg

 


Архимандрит Зинон
       

Во идниот век верните ќе го видат Бога “лице во  лице“, а иконата е почеток на тоа созерцание.


Иконата е воплотена молитва. Таа се создава во молитва и заради молитва, заради движечката сила која е израз на љубовта кон Бога, стремеж кон Него, како кон совршена Убавина.


 Иконата се раѓа од живиот опит во Црквата, од Литургијата,  заради што отсекогаш иконописот се сметал за црковно служење, за Литургија. Иконата е сведоштво на Црквата за Боговоплотувањето, за тоа дека Бог дошол во овој свет, се воплотил, се соединил со човекот до таа мера, што сега секој човек може да возрасте до мерата на Бога и да Му се обраќа како на Отец. А иконописецот е сведок на оваа Евангелска Вистина. Колку што повеќе самиот е приопштен кон неа и живее во неа, толку повеќе неговото исповедање  преку слики и бои, донесува плодови во туѓите срца.

Подготви: М.З.

makrina2.jpg

 

{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 371
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 415
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 489
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…