логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Романската Црква ја подготвува канонизацијата на своите прочуени духовни старци од 20 век

На својата сесија од 25 февруари,  Светиот Синод на Романската православна црква започна процедура за канонизација на исповедници и мисионери кои пострадале во времето на комунистичкиот режим.

На тој начин Романската црква ќе ја одбележи 140-годишнината од добивањето на автокефалност и 100-годишнината од провозгласувањето за патријаршија. На 9 март, кога во Романија беа прославени и спомнати сите затвореници, жртви на комунизмот, неколку од имињата на духовниците беа и јавно објавени.

Епископ Варлаам, говорејќи пред црковната телевизија Тринитас, соопшти дека имињата на некои од најпознатите духовници во Романија од минатиот век се меѓу оние кои се  предвидени за канонизација. Така, на пример, старецот Клеопа (Илие), о. Димитар Станилоае и старецот Герасим (Иску) треба да бидат прославени сред ликот на светиите.

По зборовите на епископ Варлаам „повеќето од духовниците го исповедуваа Христос во многу тешко време за Црквата“. Епископот рече уште дека вредноста на романскиот народ е христијанската вера и животот во духот на Евангелието.

 

Извор:

https://www.tiveriopol.mk/romanskata-crkva-ja-pogotvuva-kanonizacijata-na-svoite-procueni-duhovni-starci-od-20-vek/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…