логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 Се упокои во Господ светиот отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски (08.12.2019 13:39)

 

Денес се упокои во Господ светиот отец наш Ефрем Филотејски и Аризонски, светогорскиот Старец, возљубен од целото Православие, во манастирот „Свети Антониј Велики“, во Аризона.            Старец Ефрем бил роден во Волос, Грција, на 24 јуни 1927 година. На 26 септември 1947 година, на 20-годишна возраст, пристигнал на Света Гора, каде што бил пречекан од Старец Арсениј, кој му рекол: „Пречесниот Претеча синоќа му се јави на Старец Јосиф и му рече: ’Ти носам едно мало јагне. Прибери го во своето стадо‘“.

Оттогаш останал во послушание на Старец Јосиф Исихаст сè до неговото упокојување во 1959 година, каде неуморно се подвизувал во пост, бдение и непрестајна молитва. По упокојувањето на Старец Јосиф во 1959 година, Старец Ефрем продолжил да живее на истиот начин сѐ до неговиот избор за игумен на манастирот Филотеј во 1973 година, каде што за кратко време го возобновил монашкиот живот и бројот на монасите се зголемил. По барање на Советот (Епистасијата) на Света Гора, Старец Ефрем возобновил и проширил уште неколку светогорски манастири, чиј број на монаси бил во опаѓање. Тие манастири се Ксиропотаму, Констамониту и Каракалу.

Во 1979 година, Старец Ефрем допатувал во Канада поради здравствени причини. Тогаш почнал да ги исповеда и да ги почува иселениците во Канада, а набргу неговата пастирска дејност се раширила и во САД. Во 1995 година го основал главниот манастир посветен на свети Антониј Велики во пустината Сонора, во државата Аризона. Потоа основал и други 19 манастири на територијата на САД и Канада. Останал духовен отец на светите манастири на Света Гора и на осум женски манастири низ цела Грција. Бил духовник на илјадници духовни чеда од целиот свет: монаси, свештеници и мирјани.

 
По молитвите на преподобен Ефрем, Господи Исусе Христе, помилуј нè!

 

 Кога Христос живее во тебе, од ништо не плаши се.

За Христос да живее во тебе, потребно е многу смирение.

Со умот падни пред неговите безгрешни нозе и плачејќи кажи:

„Исусе мој, само Ти ми остана како светлина и живот.

Покажи ми ја Твојата духовна убавина за да се исполнам со божествен ерос и

да трчам по Твојата смирна и да повикувам:

’Кон Тебе се приближи душата моја, Твојата десница ме поддржува’.

О, Исусе мој, кога ќе дојдам и ќе застанам пред лицето Твое?

Кога, О Светлино на душата моја, ќе Те видам и исполнет ќе кажам:

’О, длабочината на богатството, премудроста и знаењето на Бога!‘“


Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

 

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=7181

 

Друго:

Елпидофор Амерички: „Старец Ефрем живееше како светец и си замина како светец“

 

Надгробно слово на патријаршискиот Архиепископ на Америка, г. Елпидофор, изговорено при погребението на блаженоупокоениот Старец Ефрем Филотејски и Аризонски, 11 декември 2019 лето Господово

Драги мои браќа и сестри,

Високопреосвештен Митрополите на Сан Франциско, г. Герасиме

Високопреподобен претставнику на Неговата Божествена Сесветост, нашиот Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј

Свети игумени, отци, високопреподобни игумении со вашите синодии,

Возљубени мои браќа,

Доколку го гледа некој оддалеку овој собор на толку многу луѓе денеска, во оваа Свештена Обител на Светиот Антониј, ќе помисли на прв поглед дека станува збор за една прослава, дека се работи за радост, дека станува збор за еден радосен настан.

Дали е така?  Одговорот е: и е, и не е.

Затоа што се собравме денеска да го поздравиме нашиот Старец – Старец Ефрем јеромонах. Кому многу му должиме сите! Сите коишто се собравме денеска и оние кои од оправдани причини отсуствуваат меѓу нас вечерва.

Старец Ефрем проживеа живот во подвиг и молитва. Тие се двете главни карактеристики, но не само на неговиот живот, туку и на неговото учење. Тоа ни го проповедаше, на тоа нѐ научи и за сето тоа му сме благодарни сите. Подвиг и молитва.

Облечен е вечерва помеѓу нас во неговата свештеничка одежда, свртен кон исток, од каде што го чека својот Господ да се појави при Неговото второ доаѓање и сите нѐ поздравува. Старецот е една личност која остави длабоки траги во нашата Црковна историја. Еден цел континент, американскиот, го должи засадувањето и постоењето на православното источно монаштво токму на овој Старец, кого денеска го имаме пред нас да го поздравиме. За Старецот не беше лесно, беше многу тешка мисија, во едно особено световно место, кое немаше никаков мирис на подвиг, на разумна молитва, на православно монаштво.

И разбирливо, во обидот да го засади православното монаштво, наиде на многу тешкотии. Беше обвинуван, клеветен, повредуван и плачеше, но никогаш не отстапи. Зошто? Затоа што го носеше со себе и својот Старец, чесниот череп на Старец Јосиф Исихастот, којшто се чува во оваа Свештена Обител и како што ни објави високопреподобниот патријаршиски претставник, Патријархот веќе ја има најавено неговата канонизација. Старецот црпеше сила од својот Старец, од свештените мошти на светите отци и од разумната молитва, од самиот контакт со Господа. Обвинувањата кон него и тешкотиите го обелуваа, ја обелуваа неговата душа и го издигнаа на небото.

Овие длабоки црти во нашата црковна историја го засегаат не само истражувачот на историјата во иднина, туку ги засегаат луѓето, сите нас, сите вас, од кои повеќето, да не речам сите, се облековте во монашка схима, било мажи или жени, инспирирани од ликот и примерот на Старец Ефрем. Оваа длабока црта ќе остане неизбришлива, бидејќи историјата се менува, но спасението на луѓето е вечно. Тој се погрижи за спасението на сите нас. И се грижи и се моли, и сите нѐ имаше на својата бројаница, мажи и жени, свештеници, монаси, монахињи, мирјани, архиереи – сите нѐ имаше на својата бројаница и се молеше за сите. И затоа множества притекнуваа во овој Манастир и секаде каде што ќе се појавеше Старецот, за да земат благослов од него.

Како што ги имаме иконите околу нас, на иконостасот, на ѕидовите и насекаде, и преку нив го бараме застапништво на светителите за наше спасение, така го бараме и застапништвото на светите отци, бидејќи и тие се живи покрај нас. Не само живите икони што ги имаме околу нас, но и живите светители коишто сѐ уште не беа вкусиле смрт. Една таква личност беше и Старец Ефрем.

Денеска го предаваме на земјата. Неговата света душа е веќе помеѓу ангелите и светителите, и го опкружува престолот на Господа и пее како што пеат сите ангели: Свет, Свет, Свет е Господ Саваот! Своето тело ни го остави нам, за да го положиме во земјата, овде во Манастирот, та како зрно пченично посеано во земја, така неговото тело вечно да сведочи за благодатта Божја и за присуството на Светиите во нашиот живот, да нѐ поправа, да нѐ раководи, да нѐ просветлува и да посредува за нас.

За што, всушност, тагуваме?

Смртта, браќа мои, како што прочитав во молитвата пред малку, е еден дар што ни го подари Бог на нас, луѓето. Во молитвата што ја чита архиерејот пред покојникот, вели: „Ти благодариме Христе што ни ја подари смртта“.

Зошто? Затоа што ние, луѓето, по прародителскиот грев, со влегувањето на смртта во животот, постојано се измачуваме. Гревот нѐ измачува, ни го тиранизира животот. Се бориме да живееме христијански. Се бориме да го избегнуваме гревот, но не можеме да го избегнеме, колку и да се обидуваме. Колку високо и да се издигне некој во светоста, гревот е секогаш пред него и го контролира и го измачува. Но, со Воскресението на Господа, смртта е дар, едно ослободување, спасение. Зошто?

Молитвата вели: „За злото да не остане вечно“. Следствено, тоа што се случува е смрт за гревот, а не смрт за човекот. Смртта не е ниту за нашата душа, ни за нашето тело. Затоа и се радуваме. Да не тагувате, браќа! Да се радувате! Старецот се ослободи од борбата со гревот и со ѓаволот. Се бореше како лав, а и нас нѐ научи да се бориме. И дојде време, Бог да му го даде денот на ослободувањето, на спасението, на воскресението, на победата над смртта, победата над гревот. Тој веќе го живее воскресението.

Живеејќи во овој живот, ние имаме многу желби. Имаме добри, но имаме и лоши посакувања. Добрите посакувања ни ги има дадено Бог. Добри посакувања се гладта, жедта, неопходните работи. Штом Бог ни ги дал добрите посакувања, зошто ни ги скратува? Зошто ни дава смрт? Помеѓу добрите посакувања во животот е и желбата да живееме, да имаме жед за живот, да не сакаме да умреме. Никој не сака да умре. Зошто тогаш Бог нѐ остава да умреме? Смртта не е природна состојба, браќа, туку неприродна. Па, бидејќи смртта е неприродна состојба, Господ ја победи со Своето Воскресение и нѐ спаси од гревот и повторно нѐ постави во рајскиот живот на Адам и Ева каде што пред падот немало грев.

Затоа, да се радуваме, да Го славиме Бога и да ги бараме молитвите на Светиот секогаш. Да нѐ просветлува од горе на небото кај што е, да нѐ раководи, да нѐ држи обединети. Старецот не нѐ сака поделени, не нѐ сака скарани, нѐ сака возљубени под покровот на едната света Црква, под покровот на оваа купола, бидејќи храмот го симболизира Царството Небесно, новото небо, Новиот Ерусалим, којшто нѐ покрива сите. Затоа луѓето така и сакаат, свештениците, архиереите, монасите, ги погребуваат или во храмот – една стара византиска традиција – или надвор до храмот. Зошто? Затоа што храмот е прототип на Царството. Го бараме Царството Небесно. И кога ќе настапи Второто доаѓање Христово, се надеваме дека Господ ќе нѐ воскресне и нас заедно во Своето вечно Царство.

Нека е вечен споменот на Старецот! Да не го оплакувате, туку да го молите, да се молите, да го барате неговото раководство, да ги барате неговите молитви, бидејќи е свет. Живееше како светец и заминува како светец.

Нека ти е вечен споменот, блажен Старецу, и таму горе, крај престолот Господов, не нѐ заборавај никогаш, бидејќи денес се ослободи од борбата со гревот и злото, но ние овде, сѐ уште во војна, во борбената црква, се бориме и ни се потребни твојот благослов и молитви. Нека ти е спомен вечен и незаборавен!

 https://bigorski.org.mk/vesti/svet/elpidofor-americhki-starec-efrem-zhiveeshe-kako-svetec-i-si-zamina-kako-svetec/

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3899
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4768
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4538
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

29/09/2023 - петок

Светата великомаченичка Ефимија; Преподобен Доротеј; Свети Кипријан, митрополит Киевски; Светата маченичка Људмила;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная