логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Срдечно ги поздравувам сите православни христијани од Чеченската Република со Христовото Раѓање! Рождеството е олицетворение на духовните вредности на православието. Светлиот празник на Раѓањето Христово православните жители на нашата република го одбележуваат во атмосфера на духовно единство, со добра вера во торжеството на мирот и справедливоста, милосрдноста и доброто. Овој празник на луѓето им принесува радост и топлина, љубов и надеж, ги повикува кон милосрдност и грижа за ближниот. Тоа се најважните вредности, кои служат како основа на дружбата и взаемното разбирања во нашето многунационално и многуконфесионално општество.

Во Чеченската Република, во дружба и взаемна почит живеат претставници на многу националности и разни вероисповеданија. Сите тие ја разделуваат радоста на рождеството. Како младенец, на рацете на својата мајка Маријам, Иса (Мирот да е на него) кажал молитва, испросувајќи мир и благоденственост во денот на неговото раѓање... (Куран, Сура Маријам, Ајат 33). Во овој празничен ден, во вашиот живот да влезат мирот и среќата. На сите православни им посакувам здравје, мир, и берикет!
Рамзан Кадиров, претседател на Чеченската РепубликаПодготви: Златко ДивјаковскиПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2977
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2811
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…