логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 

Грузискиoт Патријарх крсти 1000 жители на Аџарија (23.06.2013 12:45)


Во почетокот на седмицата, Грузискиот патријарх Илија II во соборниот храм „Рождество Богородично“ во Батуми крсти околу 1000 жители на Аџарија, соопштува „Благовест-инфо“.

 

На 18 јуни, народот уште рано наутро започна да се собира во храмот, откако сите претходно пристапија да се регистрираат. По масовното крштение, патријархот Илија II им се обрати на новокрстените со пригодно слово: „Ги благословувам сите мои крстеници, сите кои примија крштение - оние кои успеаја да дојдат до мене и оние кои не успеаја. Бог да ги благослови вашите деца, вашите семејства, а заедно со вас и цела Грузија“.

 

Во Аџарија живеат Грузијци, чии предци примија ислам во време на турското ропство на областа. По распадот на СССР во Аџарија се спроведува интензивна рехристијанизација на населението. Според некои податоци веќе 70% од Аџаријците се вратија во Православието.

Во таинството извршено од Грузискиот патријарх беа крстени не само деца, туку и возрасни луѓе. „Сам решив да се вратам кон верата на своите предци“, споделува еден од новокрстените Аџаријци. „Се радувам што станав крстеник на патријархот, раскажува млад Грузиец од Аџарија, кој живее во Батуми. – Имам пријатели муслимани, кои се Абхазијци и тие исто така сакаат да го примат Православието“.

По крштението патријархот Илија II ги покани сите свои крстеници во Патријаршијата, обраќајќи им се со пастирско слово. Тие од своја страна го поздравија со стихови и народни песни.

 

Минатото лето во Батуми Патријархот Илија II за прв пат крсти аџариски муслимани. Овој настан во Грузија веќе се нарекува свештена традиција и сите се надеваат дека ќе продолжи и во иднина.

 

Грузискиот Патријарх Илија II ја започна практиката на масовни крштенија во 2008 година. Со цел да се зголеми бројот на рожби во земјата, Патријархот пред неколку години вети дека ќе стане кум на третото и следното дете на секое боговенчано грузиско семејство. До крајот на минатата година, бројот на неговите крстеници достигна 14.000 деца.

 

Извор: Двери.бг

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…