логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 TViTer289

Трезвената молитва e соединета со постот!


Почетокот на ова добро и прекрасно дело се содржи во следново: прво треба да се стишуваат страстите, да не се прави она што не Му е угодно на Бога, на братот, она што самиот не го сакаш; потоа, да се чува срцето од похотни сласти и срамни распалувања, т.е. цврсто да се чува умот од помислите, со што тој секогаш би ја одржувал во срцето смиреномудреноста.

Од ова се раѓа молитвата, која ги победува и уништува мноштвото страсти и лукавите духови, па благодатта се зголемува. Како што постот и Исусовата молитва прочистуваат и јакнат, вразумуваат и сосредоточуваат, така трезвеноста претставува наследство, врв и крепост на молитвата. Трезвеноста на друг начин се нарекува чистота на умот, а злите помисли, распалувањето и похотната сласт – валканост на умот.

Без постот е невозможно да се зачува светоста, невозможно е телото да му се потчини на духот, па ни самата молитва нема да се вознесе и нема да има дејство, бидејќи падната природа ќе го надвладее телото и тоа ќе биде принудено да се распали. Од тоа распалување на телото доаѓаат мислите кои го валкаат умот; тие, пак, го возбудуваат и валкаат срцето, па така отстапува благодатта, а нечистите духови си дозволуваат да владеат со нас преку нивните сопствени желби, да го присилуваат телото за страстите, да го насочуваат умот да скита; или човекот, како да е врзан со конец, го држат неспособен за духовните желби и дела.

Но без ова, демоните не можат да нѐ победат, бидејќи тие прво се трудат на некој начин во нашиот ум да донесат затемнетост и заборав, па потоа да нѐ турнат во гревовната страст. Ние секогаш ќе се држиме за постот, како тивко пристаниште од внатрешните ѓаволски замки, бидејќи постот го чисти телото, ја храни и јакне молитвата, и ја прави силна како пламен. Трезвената молитва, соединета со постот, ги спалува демоните, како вжештена печка, и тие не можат да ѝ се приближат на целомудрената душа и да ѝ напакостат.


     TViTer293                                                                                        
Преподобен Паисиј Величковски

 

За Преминпортал:

Блажески Дејан

Јуни 2022 лето Господово

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…