логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer263
·
 Две радости.
 Отец Пајсиј рече дека човекот има две радости.  Кои?
 Една радост е кога ќе прифатиш нешто од некого.  Другото е кога ќе подарите нешто.  Втората радост е поголема.
 „Се сеќавам“, рече тој, „еднаш, за време на војната, имаше силно гранатирање. Си ископав мал ров.
 Одеднаш гледам војник како ползи кон мојот ров, барајќи од мене да го пуштам да влезе.  Потоа уште еден.  Ги пуштив во ровот, а јас самиот останав надвор.
 Ноќта падна и гранатирањето се засили.  Одеднаш чувствувам: нешто ме удира во главата.  Викнав:
 - Момчиња!  Ме удри дел од граната!
 Ја чувствувам главата - нема крв.  Се испостави дека тој дел само ми избричил дел од косата на мојата глава, оставајќи чиста линија.
 Гледате, ако човек постојано мисли за другите, тогаш Бог мисли за него цело време.
 Кој прави добро, се радува.  На крајот на краиштата, Господ го наградува со Божествена утеха.
 А оној што прави зло доживува маки.


 Преподобен Пајсиј Атонски .

 

Избор од фб Животот е борба

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…