логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

angelot-od-kurbinovo[1].jpg

Владимир Легојд, "Фома" №8/05


Човекот не се издвоил од светот на животните во оној миг кога зел стап и со него почнал да ги бере плодовите од дрвјата, туку кога го поставил прашањето зошто тој воопшто се појавил во светот, во што се состои целта и смислата на неговиот живот. Односно, не тогаш кога почнува самиот да твори, туку кога појмил дека самиот е сотворен. Единствено кога го спознал тоа, можел да го восприеми својот живот како дар и како вредност. Човекот е – личност, зашто неговиот Творец е Личност. Човечкиот живот има вредност благодарение на својата врска со Највисоката вредност, со Изворот на животот. Секоја човечка соединетост – семејството, општеството, државата – неизбежно се поврзани со таа највисока вредност. Потпирајќи се врз неа, никнуваат човечките општества, а кога ќе почнат да ја игнорираат – тие исчезнуваат. Историјата на човештвото е постојано и силна потврда за тоа.

Вистинското единство е можно само тогаш кога во неговата основа лежат вредностите со кои никој не може да манипулира. Ниту државата, ниту општеството. Таквите вредности не можат да бидат измислени од партии, чиновници, од народот. Тие мора – според логиката на својата суштина – да ì претходат и на државата, и на општеството. Вакви вредности – по дефиниција – нема и не може да има во плодовите на човечките раце и на човечките мисли.   

Во традиционалните монотеистички религии таквите вредности се определуваат од културата како резултат на откровенија. Поточно, тие ја градат културата, стануваат нејзин фундамент, ја исполнуваат со смисла преку религиозни символи и ритуали. Во нив се наоѓа гранитно цврста вистинска слобода, заснована на таинствената врска на човекот со неговиот Творец.

Барајќи се себеси, општеството секогаш се движи или кон овие највисоки вредности, или спротивно од нив. И кога главниот празник на некоја земја е поврзан со настан кој дефинитивно го разурнува нејзиното вредносно единство, тоа претставува смртна осуда која веќе се спроведува. Сите ние сме сведоци на тоа. Така, 74 години Русија го празнуваше денот којшто ја уништи обединетата Русија, денот на срамот и на братоубиството, почетокот на крвавата револуција.

На крајот, треба да се каже дека општеството може да се најде себеси само на патот кон оние вредности коишто се над партиските програми, над политичката коректност и економската целисходност – при сето уважување и значење на последните. Вистинското единство може да се најде само на патот на верата и на чистотата. Во тоа е надежта. „А надежта, пак, не посрамува“ (Римјаните 5:5).
 
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3414
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3246
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…