логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено

 

Никогаш
1. Не се препирај
2. Не го повишувај гласот без потреба
3. Немој да опаѓаш
4. Не очајувај
5. Не се прејадувај и не се препивај со алкохол
6. Не лажи
7. Не се гневи
8. Не барај возвраќање и благодарност
9. Не отфрлувај или не прифаќај нешто категорички
10. Не се воздигај

Никому
1. Не завидувај
2. Не ласкај
3. Не се одмаздувај
4. Не говори грубости
5. Не ветувај нешто кое не можеш да го исполниш
6. Не се фали
7. Не биди на терет (доколку е можно)
8. Не памти зло
9. Не одговарај на злото со зло, туку со добро
10. Не го посакувај тоа што не го сакаш за себе си

Никого
1. Не навредувај
2. Не потценувај
3. Не се гнаси
4. Не се срди
5. Не исмевај
6. Не осудувај
7. Не сметај други за полоши од себе, туку спротивно
8. Не оговарај
9. Не прави идоли од смртниците


Што луѓето сакаат:
1. Добар однос кон себе
2. Почит, љубов
3. Бескрајно среќен и млад живот
4. Слава, пари и богатство
5. Сите можни задоволства и забава
6. Среќа во семејството
7. Вкусна храна
8. Накит, убава и модерна облека
9. Одмор. Патувања
10. Голем имот
11. Да имаат одлично здравје
12. Брзо задоволување на своите желби
13. Да остават поволен впечаток пред другите


Што луѓето не сакаат:
1. Грубост, потценување во однос на себе
2. Невнимателност
3. Омраза и гнев од страна на другите
4. Да стареат, болуваат и умираат
5. Да бидат во сенка и незабележани
6. Сирмоштво и беда
7. Досада и едноличност
8. Семејни караници и разводи
9. Гладување
10. Да бидат лошо облечени
11. Напорна работа
12. Непрестаен престој на една место
13. Да имаат малку имот
14. Да доживеат физичка болка и страдање
15. Исчекувања
16. Да изгледаат лошо

Подготви: дипл. теолог Александар Ивановски
(Извадок од книгата „Терапија на душата според Светите Отци“)

 

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3399
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3238
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…