логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ЗА МОНАСИТЕ  НА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА
                                                                                                          ­
Големиот старец преподобен Антониј се молел за судбината на монасите. Тогаш му се јави Господ и му кажа:
 „Твоето духовно потомство нема да исчезне до крајот на светот, но монасите ќе се разликуваат по своите подвизи.
Еве, види!“
И старецот погледна...
 
Стојат три монаси: монах на древното доба, монах од средниот век и монах од последните времиња, а покрај нив тече огнена река.
 
Монахот од старо време кој има силни, моќни (благодатни) крилја, замавнал со нив, се подигнал на голема височина, слободно ја прелетал огненaта река и се спуштил на другиот брег.
 
Монахот од средниот век, со орловски крилја, се оддалечил неколку чекори за да земе залет и со напор полетал значително пониско од првиот, но пламената река сепак не го дофатила.
 
Монахот од последните времиња, кој имал кокошкини крилја, летал со голема мака, ниско, ниско, така што неговата мантија ја зафатил оган.
Тој ги напрегнал сите свои сили, едвај некако успеал да ја прелета реката и паднал од изнемоштеност.
 
Понатаму Господ му објаснува на старецот Антониј Велики:
 
„На првиот монах му е дадена голема благодат, со нејзина помош тој слободно ја прелетал огнената река, па ќе добие награда како за послушание.
 
 Вториот монах ја прелетал реката со голем труд. Тој исто така ќе добие награда за послушание.
 
Третиот монах, монахот на последните времиња, ќе добие награда како за подвиг и покајание, заради многу тешкиот живот и трпење без роптање“.
 
Тогаш, на големиот старец, преподобниот Антониј, се` му станало јасно. Многу монаси во последните времиња ќе живеат во светот, но ќе бидат поголеми од монахот од старото време!
 
 Тие му благодарат на Бога, се спасуваат низ страдања и рамни им се на големите светители. И самиот живот за нив е подвиг!
 
Старец Сава Псково – Печерски
 
Превела: Мина Даниловска
 
Дођи и види: O монасима последњих времена
 
03.03.2015 г.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2257
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1530
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1927
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…