логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 СРЕШТА


18/12/2019


7.Vselenski.sobor 

 
Низ прозорецот во ноќта,

низ двогледот на денот,

низ маглата на сонцето,

низ сенката на морето.Преку отворите на умот,

преку врвот на рамењата,

се барав себе самиот -

ги слушав туѓите лелекања.Тешко сфаќав и разбирав,

тешко гледав, а камоли прогледував,

постојано се вџашував,

само немо во себе пропаѓав.Се прашував и одговарав,

си шепотев и слушав,

се сакав и мразев

на ништо не пазев -

Се  додека не Те сретнав Тебе ...Од стихозбирката Манастирски води - Лебедот

сестринството од Слепченскиот Претеченски манастир

 

 

Друго:

 

 

 

Друго:

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1365
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1640
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1494
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…