логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 kronstadski

 

16/12/2015   Поуки - совети

Еднаш, додека живеев во Бугарија, бев и кај еден баќушка, кој служеше во рускиот храм и видов на неговата маса книга „Два дена во Кронштад кај отец Јован Кронштадски“. Го замолив отецот да ми дозволи да ја понесам со себе дома таа книга за да ја прочитам. Проучувајќи ја подетално книгата го сознав следното.

Слушајќи постојано за слава и чудата на отецот Јован неколку студенти (духовно неупатени) решиле сами да го посетат Кронштад, да го видат баќушката и лично да се уверат во вистинитоста за она што го слушнале.
Пред сѐ, по доаѓањето во Кронштад успеале да се најдат во олтарот на Андреевската црква и со сопствени очи да видат како отец Јован ја завршува богослужбата. Во текот на целата служба, секоја молитва која ја изговарал се одразувала на неговото лице, кој израз постојано се менувал. За два дена, колку што биле во Кронштад, повеќе пати биле сведоци како отец Јован исцелува болни и одговара на потребите на страдалниците. Еден од карактеристичните случаеви на исцелување од болест, било исцелувањето на една болна жена на некој татарин. Еве како било.
Кај отец Јован дошол еден татарин и му рекол:
– „Мојата жена е многу тешко болна, никој не може да ѝ помогне. Слушнав дека твојот Бог е над Алах – помоли се да оздрави“.
– „Клекни на колена со мене да се помолиме заедно! Повторувај ги зборовите на молитвата по мене!“ – рекол отец Јован.
И така баќушката и татаринот паднале на колена, а татаринот внимавал и ги повторувал зборовите на молитвата кои ги изговарал отец Јован. Долго тие се молеле, кога на крајот отецот станал, а татаринот отишол дома. Не поминало ни саат време кога студентите го здогледале татаринот како со трчање се враќа кај отец Јован. Бил многу возбуден и кога стигнал паднал на колена пред отецот и извикал: „Мојата жена е здрава и сакам целата моја фамилија да прими Православие!“
Сѐ што видела таа група на студенти, толку многу се врежало во нивните души и толку длабоко ги допрело нивните срца, што сите, освен еден, го избрале за во иднина духовниот живот и свештеничкиот чин.

Генерал-мајор Василиј Иванович Игњатиев

(продолжува)

Извор: Преспанско- пелагониска епархија

 

Друго:

Акатист на св. и праведен отец Јован Кронштадски чудотворец

За молитвата – свети Јован Кронштадски (02.08.2015)

Душата – храм на Светиот Дух – старец Јован Крестјанкин (28.05.2015)

Св.Теофан Затворник: Свети Јован Кронштадски

МИСЛИ ОД СВЕТИ ЈОВАН КРОНШТАДСКИ

Во спомен на 180-годишнината од раѓањето и 100-годишнината од упокојувањето на св.Јован Кронштадски

Храмот на св. Јован Шангајски – „РАДОСТ НА СИТЕ ОЖАЛОСТЕНИ“ (3)

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2258
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »