логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 TViter196

ЉУБОВТА НИ ЈА ОТКРИВА ВИСТИНАТА ЗА ДРУГИОТ

Треба да навлеземе подлабоко во суштината на другата личност. Да погледнеме позади неговите зборови и мисли, позади неговите дела и неговите битки со страстите. Повеќето луѓе позади нечие неприлично поведение ќе видат еден хулиган, една груба и неучтива личност. Но, тоа е погрешен начин. Зад поведението и однесувањето на една личност треба да знаеме да ја видиме неговата болка, вознемиреност, беспомошност, проблеми и отсуство на спокој. Ако се фокусираме на неговото однесување, ќе станеме и полоши од него.


За да го разбереме другиот, треба да стекнеме други очи, поинаков ум, поинакво срце, друго чувство за настаните. Зад непристојното и недолично однесување, сме повикани да ја препознаеме страста на човекот и борбата што демоните ја водат за да го соборат. Ако не ги видиме овие работи, тогаш и ние ќе станаме марионета во рацете на страста и надменоста.


За да го "видиме" другиот во неговата длабочина,потребно ни е смирение. За да го почувствуваме и разбереме другиот, потребна ни е духовна зрелост и срце кое има безмолвие и просветлен ум. Тогаш ќе може да влеземе во длабочините на неговата душа и ќе можеме да му помогнеме, затоа што веќе го љубиме. Го љубиме и затоа го разбираме. Дури и ја прифаќаме шлаканицата со која сака да не удри , затоа што зад неа го гледаме неговиот копнеж да најде прегратка.
Смирението ја раѓа љубовта во нашите срца. А љубовта ни ја открива вистината за другиот.


Многу пати гледаме површно на постапките на другите луѓе и погрешно судиме, затоа што судиме за луѓето според она што го зборуваат и она што го прават. Оваа измама ги уништува нашите односи и го ослабува секој обид за мир. Многу пати сум бил сведок на случаи кога нервозата на една личност, неговите пцовки и суровоста сведочеа дека тој само бара пријател, некој да го разбере, некој да му каже дека е важен. И кога тоа се случи, тој замолкна. Ги проколнуваше сите и сешто, но всушност сакаше да рече: „Никој не ме сака, имам потреба од некој да го сакам“.


Зад нервозата и чудното однесување многу пати лежи насобраната љубов што ја имаат многу луѓе, но која не нашла начин да се изрази. Парадоксално е, но точно е: оние што во себе имаат неискажана љубов,одат толку далеку што се однесуваат несоодветно, погрешно, сурово, грубо, чудно. Тие сакаат, но не нашле начин да ја искажат својата љубов. Затоа многу пати вознемиреноста на нивните чувства се изразува насилно, повредувајќи ги другите. Тие сакаат да кажат едно и да кажат друго, сакаат да направат една работа и да направат друга.


Сите бараат прегратка која сакаат да ја примат. Некои луѓе тоа го прават на погрешен начин. Не гледајте на тоа. Погледнете што бараат и дајте им го тоа, без да пресметувате дали правите добро или не. Не ги мерете вашите прегратки бидејќи вистинските прегратки се немерливи.Автор: архим. Павел Пападопулос


Извор:

https://www.bogonosci.bg/?fbclid=IwAR2KdfXzE4UbbfNwNhHsbyuuJd1VBh2oWmoyVsJye1oyb0Suvuh3JnztcZM

 

 TViter205

За Преминпортал:

Симеон Стефковски

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1110
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1048
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

« »