логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Молејќи се како митарот


Еднаш го слушнав следново: „Секогаш кога грешам, не се чувствувам расположен за молитва. Се чувствувам недостојно и едноставно, не можам да се молам“.
Навидум, оваа изјава звучи правилно – многу често и јас сум го чувствувал истото. Но, продолжив да размислувам за ова, додека не се сетив на едно друго прашање: „Што ми е потребно да почувствувам пред да започнам да се молам?“ Во конкретниот случај, претпоставувам дека едноставно се чека да помине чувството на голема грешност. И тогаш сфатив.

Во Светото Писмо (Лука 18,10-14) постои параболата на двајцата мажи кои пошле да се молат; едниот од нив бил фарисеј, а другиот митар (цариник, даночник). Фарисејот лесно се молел, кревајќи ги своите очи кон небесата и благодарејќи Му на Бога дека „не бил како другите“.

 3.angeli.so.truba

Митарот и фарисејот

Митарот не можел ниту очите да ги крене кон небесата, туку удирајќи се во градите молел: „Боже, биди милостив кон мене, грешникот“. Христос посочил дека митарот е оној кој „се вратил дома пооправдан“ од фарисејот. Она што ме натера на созерцание е, загадочното одбивање на молитвата тогаш кога некој се чувствува виновен поради своите гревови. Грешејќи, не сакаме да се молиме, се чувствуваме недостојни за молитва. Но, што чекаме тогаш?

Мислам дека чекаме да започнеме да се чувствуваме праведно, како фарисеи, за да можеме да се молиме, несфаќајќи дека таквата молитва е речиси бескорисна. Се чини чудно, навистина, но полесно се молиме „Господи Исусе Христе, помилуј ме“ кога се чувствуваме како праведници, отколку кога се чувствуваме како грешници.

А токму тоа е делот на религиозната зараза – да, не се работи за грешка – религијата често може да биде болест.
Религиозните чувства (со кои владееле фарисеите) се израз на крајна прелест. Кога се чувствуваме дека сакаме да се моламе, всушност се чувствуваме „побожно“. А тоа е длабока трагедија. Всушност, тогаш не сме подготвени да се моламе – ние сум проголтани од самите себе како побожни луѓе.

Од друга страна, кога се чувствуваме како митари, тогаш и можеме да се молиме како митари. Често пати луѓето ми велат, „Отец, не можам да ти помагам во олтарот денес, не сум достоен“. Тоа не е спорно. Но, во многу поголема опасност си тогаш, кога се чувствуваш достојно.

Дојди и пристапи во Божјиот олтар, знаејќи дека си недостоен, и ќе најдеш благодат и прошка.

Ништо од напишаново не значи дека не треба да одиме на исповед. Но, добро е за нас, понекогаш да речеме „Отец, прости ми, бев толку добар оваа недела, што ниту еднаш не се почувствував како грешник, а ова е голем грев и голема прелест“. Тогаш би поставиле добар почеток.

Да ја видиме вистината за себе си е многу тешко. А уште потешко е да Го љубиме Бога токму во таа вистина за себе си. Но токму тоа Тој го бара од нас. Молете се како митари. Има многу време достапно за молитва, доколку се молиме така. И, додека се молите, помолете се и за оние кои се молат како фарисеи. Нека Бог нè ослободи од секоја прелест.

Отец Стефан Фримен

Извор: Агапи

Друго: 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1270
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1481
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1354
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

« »