логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Одговор:

Почитуван Бошко,

Добро е да се молите со свои зборови, не е погрешно. И не треба да се плашите од ништо, но сепак, како што и сами забележавте најдобро и
најправилно е да имате духовен раководител во вашиот живот. Тоа е преданието и благослов на нашата Православна Црква. Под духовно раководство имаме можност да го живееме нашето Предание највистински и најцелосно. Ако живеете во Скопје, може да ги побарате презвитерите кои соработуваат со нашата редакција: отец Игор Калпаковски. Тој служи секоја недела во црквата на свети Георгиј во Криви дол, и отец Ивица Тодоровски, во редакцијата за издавачка дејност на Скопска Епархија.  Веруваме дека ќе ви одговорат  подетално на вашите прашања и ќе ве насочат.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 802
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1375
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 8010
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…