логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba
 
  Скопје, 15ти март  2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски
 
 3.angeli.so.truba
 
На 15ти март 2020 година, во  Недела на свети Григориј Палама (Втора недела на Великиот Пост), кога МПЦ-ОА молитвено го прослави  споменот на св. свш-мч. Теодот еп. Киринејски; преп. Агатон Египетски, отец Сашко Николовски во сослужение на ѓаконите Јован Пачемски и Драган Иванов  отслужи Божествена  Литургија во Соборен храм на св.Климент Охридски  во Скопје. На Литургија многубројниот верен  народ се причести со Светите Христови Тајни.


3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba
 

Голема е силата на црковната молитва!
Затоа и јас ви ја давам таквата заповед,љубени чеда мои:

Љубете го храмот Божји! Не ги пропуштајте црковните служби.
Самиот Христос ја уредил Светата Црква. Тој по своето неискажано милосрдие и долготрпение,не ја сака смртта на грешниците.
Тој никогаш нема да допушти човекот да пропадне, без претходно да не се обиде да го вразуми.
Како чедољубив отец, Господ многу се труди за нашето спасение, не усмерува кон таа цел, ги поправа нашите гревови и нè удостојува со вечни добра.
Низ Светите Тајни, Господ му проштева на грешникот и го осветува со даровите на Светиот Дух…“

 

Старец Сава Псково - Печерски

од книгата: ,,Господи Ти си мојот живот"

 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 Преминпортал (к.т.)
 
 
 
 Друго:
 
3.angeli.so.truba

 
sv.efrem.sirin2.jpg
 
 
 
 
 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »