логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Господ милостив нека дарува сили и трпение текот на постот да го поминеме според благословот, па така сега на почетокот, кога го засадуваме дрвото на постот, со покајни солзи добро да го залиеме и со молитви усрдни да се погрижиме да израсте  во доброплодно дрво, та поклонуваќи се на Светлото Воскресение на Христа Спасителот наш, со радост да ги обереме неговите добри плодови.

sv.efrem.sirin2.jpg
Во текот на Великиот пост се практикува една многу силна молитва од св.Ефрем Сирин позната како Великопосна молитва . Сите богослужби се завршуваат со неа , почнуваќи од Сирната недела само во среда и петок , за време на великата 40-ница од понеделник до петок , сите седмици до празнувањето на Лазаревото воскреснување.
Текот на молитвата оди вака :
 
Господи и Владико на мојот живот,
Не ми давај дух на мрзливост,
очајание, властољубие и празнословие.
(
1 метанија)
Но мене, на Твојот слуга, подари ми
дух на целомудрие, смирение, трпение и
љубов.
(
1 метанија)
О, Господи Цару, дај ми да ги согледам
моите согрешенија и да не го осудувам
мојот брат, зошто си благословен
во вековите на вековите. Амин!
(
1 метанија)
 
(
12 мали поклони ) со молитвата
Боже очисти ме мене грешниот/та и помилуј ме
Потоа, се чита цела молитва (сите три стиха) па се прави една метанија.
*
Владико Боже, Отче Седржителу, Господи,
Сине Единороден, Исусе Христе и Свети
Душе, едно божество, една сила, смилувај
се на мене грешниот и како што Ти е
угодно спаси ме мене недостојниот Твој
слуга, зошто си благословен во вековите
на вековите. Амин!
 
Многу е душеполезно во овој период таа да се практикува на крајот од личното молитвено праволо.
Благодатта Божја со сите вас. амин.

 

 Подготви: о.Горан Тасески

 

Друго:Видео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 276
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 237
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 213
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…