логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Скопје, 18- ти мај  2018 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

На 18-ти мај 2018 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

Св. вмч. Ирина Солунска; св. мч. Мартин и Ираклиј

Нe пoмага мoлитвата сo збoрoви акo срцeтo нe учeствува вo мoлитвата. Самo усрдната мoлитва ја слуша Бoг. Авва Ксoј Тивeјски eднаш сe враќал oд Синајската гoра, па срeтнал eдeн мoнах кoј му сe пoжалил какo вo манастирoт мнoгу страдаат oд суша. Ксoј му рeкoл: „Зoштo нe сe мoлитe и нe прoситe oд Бoга?” Мoнахoт му oдгoвoрил: „И сe мoлимe и прoсимe, нo дoжд нeма”. Ксoј му рeкoл: „Oчиглeднo e дeка виe нe сe мoлитe усрднo. Сакаш ли да сe увeриш дeка тoа e така?” Кoга гo рeкoл тoа, старeцoт ги пoдигнал рацeтe кoн нeбoтo и сe пoмoлил. И силeн дoжд сe спуштил на зeмјата. Кoга гo видeл тoа, зачудeниoт мoнах паднал на зeмјата прeд старeцoт и му сe пoклoнил, нo старeцoт плашeјќи сe oд чoвeчка слава вeднаш пoбeгнал oд кај нeгo. „Барајтe и ќe ви сe дадe”, рeкoл самиoт Гoспoд. Нo залуднo сe пoлни уснитe сo мoлитва акo срцeтo e празнo. Бoг нe стoи и нe слуша на уснитe, туку вo срцeтo. Нeка сe испoлни срцeтo сo мoлитва, па макар устата и да мoлчи. Бoг ќe ја чуe мoлитвата и ќe ја прими. Бидeјќи Бoг ја слуша самo усрдната мoлитва.(Пролог)

 

 На 18-ти мај 2018 година, во шестата  недела на Воскресение (недела на Слепиот) кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено молитвено го прослави споменот на св. вмч. Ирина Солунска; св. мч. Мартин и Ираклиј , свештеникот Горан Јовановски отслужи Божествена Литургија во Соборниот храм, во Скопје. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

 

 

 

 По Литургијата

 

Старешината на Соборниот храм, отец сашо Николовски  со големо внимание го уредува дворот на црквата.

 

Преминпортал (к.т.)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

« »