логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Сеноќно бдение во Водоча (08.06.2022 10:27)


Во чест на успението на преподобниот Георгиј Григоријатски, Митрополитот Струмички г. Наум отслужи сеноќно бдение со Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.



Во беседата на Литургијата, Владиката, меѓу другото, рече:


„Евангелието Христово нѐ советува да не бараме лажна слава. Што е тоа лажна слава? Лажна слава е секоја слава овде на земјата. Не треба да бараме слава овде на земјата, а не треба да посакуваме да нѐ прославуваат ни после смртта. Бедна е душата што се храни со човечка слава, а се одрекува од Божјата. Славата Му припаѓа единствено на Бог.

Нема многу патишта до Бог. Многу патишта можат да водат само до Богочовекот Христос, а Тој Самиот, т.е. Телото Негово – Црквата, е единствениот Пат до Бог: „ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што сака Синот да Го открие“ (Матеј 11, 27).

Благиот јарем Христов е послушанието кон Него, а лесниот товар Христов се допуштените од Бог искушенија преку кои се смирува нашиот горд ум и преку кои се чисти нашето валкано срце. Христовиот јарем и товар, на почетокот од нашиот православен духовен живот, не ни изгледаат благи и лесни, посебно откако ќе нѐ напушти првата благодат, но со текот на времето, ако правилно се подвизуваме, ќе видиме дека со радост ќе ги носиме; а духовната радост ги прави и благи и лесни – и посакувани. Додека, демонскиот јарем и бреме, на почетокот ни изгледаат лесни, поради телесното и душевно задоволство што го носат, но подоцна, секој што ќе биде навлечен на нив, паѓа под нивната суровост и тежина во духовна смрт; од која често само Бог може да го спаси.

Им благодарам многу на сите што вечерва дојдоа да му оддадеме почит на нашиот Старец! По неговите свети молитви, Господи Исусе Христе, помилуј нас!“

 

 

 http://www.mpc.org.mk/MPC/SE/vest.asp?id=7641

 



Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »