логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Porfirij.Avtofekalnost.Objava3

Porfirij.Avtofekalnost.Objava4

Автор: Васко Маглешов

Објавено на 24 мај 2022
Porfirij.Avtofekalnost.Objava6

„Ви донесуваме уште една радост. Светиот архиејски сабор ѝ излезе во пресрет на молбата на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија. Благословува, прифаќа и признава автокефален статус“.

Со овие зборови на српскиот патријарх, Порфириј, кои одекнаа во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ и громогласен аплауз, верниците ја дочекаа одлуката на СПЦ да ја прифати автокефалноста на МПЦ-ОА.

„Иако сме посебни, во Христос сме едно. Една е црквата наша и верата наша“, беседеше Порфириј.

Неговата беседа следуваше по заедничката литургија која утрово ја служеше заедно со архиепископот охридски и македонски, Стефан.

Храмот и дворот беа полни со клир, монаштво, верници и обезбедување од највисок ред. Литургијата се водеше на македонски и на српски јазик.

Втората заедничка литургија се одржа пет дена од првото заедничко сослужување во Белград во храмот „Свети Сава“.

Со минатонеделната литургија на помирување во храмот „Свети Сава“ во Белград, беше првиот чекор кон надминување на 55-годишниот раскол меѓу СПЦ и МПЦ-ОА.  Тоа значеше зацелување на децениската „длабока и болна црковна рана“.

Ова следува откако на 9 мај Вселенската патријаршија ја призна Охридската архиепископија за канонска во православниот свет, а Соборот на СПЦ на МПЦ-ОА ѝ го потврди статусот доделен во 1959 година на најширока автономија, односно целосна внатрешна независност.

MПЦ-ОА преку црковна дипломатија со Вселенската Патријаршија сега треба да лобира за добивање т.н. томос (декрет) за конечно признавање од целокупната православна екумена.

Ако се суди според беседата што ја одржа архиепископот Стефан, кога тоа ќе се случи е само прашање на време, бидејќи соопшти дека Цариград го примил нивното „благодарствено писмо“ за прием во православниот свет, па на Духовден ќе сослужуваат литургија во храмот на Вселенската патријаршија.

Porfirij.Avtofekalnost.Objava5

 Porfirij.Avtofekalnost.Objava7

 

 

https://prizma.mk/avtokefalna-pregratka-za-mpts-oa-od-spts/

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »