логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-6

 06 октомври/19 октомври 2020 лето Господово

Iljadaletie-Bigorski-Manastir-7

     Ретки се годишнините и јубилеите коишто одбележуваат не само одреден настан, процес или збиднување, туку во себе носат и цивилизациска порака, говорат за раѓањето на една цела култура, прославуваат општ духовно-историски образувачки континуитет. А особено ретки се оние годишнини, коишто, покрај сето ова, го пренесуваат и гласот од вечноста, од Царството на Божјата љубов и вистина, глас што повикува на покајание, на преумување, на духовно будење и обожение.
    Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител,
    (извадок од предговорот за книгата „Иконата на Бистра – закрилник на Православието“)

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-11

<a href=

   Божјата семудра промисла денеска го удостои нашето поколение да биде сведок на едно ретко историско собите. Денес Свештената Бигорска Обител, духовното око на нашиот народ, срцето на нашата духовност, вековитиот светилник којшто им го осветлувал патот кон убавото и возвишеното на генерации и генерации, иконата на Христовата светлина – го слави своето илјадалетие! Се чини дека нема доволно зборови со коишто би можело да се опише значењето и величието на денешниот настан, но за него најдобро ќе посведочи историјата што се испиша во овој неделен, воскресенски ден. А, „овој ден“, ќе нагласи нашиот возљубен старец и игумен, Епископот г. Партениј, во своето вдахновено слово во навечерието, „претставува, всушност, оцртување и заглавие на илјада години живот и сведоштво, и на подвиг и жртва на оваа свештена Скинија на Чесниот Претеча и Крстител Јован и го заокружува смиреното постигнување на нашата свештена монашка заедница. Стоејќи со восхит и благоговение пред оваа величествена годишнина, нашите срца се исполнуваат со благодарност и со должна почит кон нашите благочестиви претшественици, кон починатите отци и браќа наши, коишто во своите срца го запишале Словото на Вистината и ни оставиле образец на вистински живот и неспоредливо наследство“.

Сведоци на духовното благолепие и торжество беа илјадници души – не само физички присутните во Манастирот гости, туку, многу повеќе, оние коишто духовно беа со нас и го следеа настанот на телевизискиот канал на МТВ и нашите Фејсбук и Јутуб профили. А меѓу присутните, распределени во манастирскиот двор и неговата околина според мерките за заштита наложени од државните и здравствени власти, беа: покровителот на прославата, Претседателот г. Стево Пендаровски, членови на дипломатскиот кор во земјава, претставници од општествениот, културниот, научниот и политичкиот живот, верници и пријатели. Посебна радост за нас беше тоа што и покрај строгите и комплицирани меѓународни мерки, за прослава на јубилејот допатуваа наши скапоцени гости од повеќе земји: Албанија, Америка, Англија, Бугарија, Германија, Грција, Полска, Србија и Шведска.

Божествената Евхаристија, отслужена на отворено, во манастирскиот двор, на посебно изготвена и украсена бина, со чиноначалството на нашиот почитуван Архиепископ г. г. Стефан и во сослужение со архијереите од Свештениот Синод на МПЦ-ОА, претставуваше вистинска духовна наслада за секоја богољубива душа и литургиски печат на илјадагодишната бигорска повест.

А како благодарност за архипастирските молитви и поддршката за синодската прослава на бигорското илјадалетие, нашиот старец и игумен, владиката Партениј го одликува Архиепископот г. г. Стефан со највисокото милениумско одликување на Бигорскиот Манастир – лента со ѕвезда и крст со ликот на Чесниот Претеча. Од своја страна, пак, Архиепископот му подари на денешното славје едно прекрасно вдахновено слово за денешното историско собитие, за бигорското минато, но и совремие.

Историски, државнички говор, со длабока теолошка содржина и моќна порака за иднината, одржа и покровителот на милениумската прославата, Претседателот г. Стево Пендаровски, на радост и воодушевување на свештениот клир и верниците.

Од името на нашата монашка заедница се обрати јеромонахот Доситеј, кој на нашиот старец и владика му подари архијерејски енколпии, во знак на илјадагодишнината на Бигорски.

Најтрогателното слово, пак, дојде од стотиците срца коишто на некој начин биле повикани да Го спознаат Христа на ова свето место, да се исцелат од погубните страсти и пороци и да се пронајдат себеси во благодатниот живот на Црквата Христова. Тие, кои се нераскинлив дел од нашето семејство, дел од срцето на нашиот Старец, владиката Партениј, и од срцата на сите монаси и монахињи од нашата монашка заедница, проговорија денес преку растреперениот глас на г. Атанас Цветковски.

Во продолжение следуваше доделувањето на бигорското одличие, орденот „Претеча“ во три реда, на личности и организации, коишто дале значителен придонес за благолепието на Свештената Бигорска Обител и за благоуспевањето на нејзината евангелска мисија. Лауреатите на ордените, заедно со добитниците на истите во 2015 година, се вброија во редот „Претеча“ на Бигорскиот Манастир.

Освен ордените „Претеча“, заради особената помош и поддршка на севкупното дело што го врши нашето братство, Бигорскиот Манастир им додели благодарница на повеќе личности и организации.

Културно-уметнички украс на денешното славословие додадоа членовите на Ансамблот „Македонија“, долгогодишни пријатели на Бигорската Обител.

Накрај, срдечно им се заблагодаруваме на сите што несебично се вложија себеси за организацијата и за успешното спроведување на големата милениумска прослава. Истовремено бараме прошка од сите, што денеска, не по наша волја, туку според државниот протокол, влезот во Манастирот, кој вообичаено секогаш е отворен за секој посетител, мораше да биде ограничен. Токму поради тоа се погриживме богослужбата и свечената програма да бидат емитувани во живо на три видео-екрани во манастирскиот комплекс, од кои едниот беше поставен на манастирскиот паркинг, каде што имаше доволен простор за сите што не беа во можност да влезат во Манастирот.

Iljadaletie-Bigorski-Manastir-24

    А сега, да торжествуваме духовно, зашто „ова е денот што го создаде Господ, за да се зарадуваме и да се развеселиме во него“ (Пс. 118,24). Да прославуваме и да се радуваме заедно со знајните и незнајни светии што го осветиле ова место и да Му благодариме на Троединиот Бог и на Свети Јован Претеча и Крстител што нè удостоија во наше време оваа Света Обител да го одбележи своето илјадалетие. Историјата што се пишува денес, од нас бара залог да го продолжиме милениумското светоотечкото течение, та и ние, последните, да се удостоиме да се впишеме во славната бигорска повест и, со Божјата помош, да оставиме добри плодови за идните генерации населници и подвижници. А патронот на Свештената Обител, Чесниот Претеча, нека ја сочува здрава, неповредена и славна до крајот на вековите!
    Епископ Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител

 

Iljadaletie-Bigorski-Manastir-15

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-16

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-17

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-18

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-26

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-35

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-40

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-60

Iljadaletie-Bigorski-Manastir-61

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-62

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-66

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-74

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-80

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-90

 Iljadaletie-Bigorski-Manastir-116

 

 

 ПОВЕЌЕ:

https://bigorski.org.mk/wp-content/gallery/69809-2020-iljadaletieslava/Iljadaletie-Bigorski-Manastir-14.jpg" width="772" height="514" class="shrinkToFit" />

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »