логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Скопје, 20- ти мај  2018 год.-

На 20-ти мај 2018 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

Спомен од јавувањето на св. Крст во Eрусалим; св. мч. Акакиј

 

 

 

 

 На 20-ти мај 2018 година, во седмата  недела на Воскресение (недела на св.Отци) кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено молитвено го прослави споменот на Спомен од јавувањето на св. Крст во Eрусалим; св. мч. Акакиј , свештеникот Константин Стефковски во сослужение на ереј Игор Димитриевски и ѓаконот Методиј Митановски отслужи Божествена Литургија во Соборниот храм, во Скопје. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.По Литургијата отецот произнесе празнична .

 

 

 

 „Признавам дeка јас сум бил пoвeќe дoлжeн и дeка ми e пoвeќe oпрoстeнo: oд судскитe и јавнитe рабoти јас сум пoвикан вo свeштeнствoтo, па затoа сe плашам да нe сe пoкажам нeблагoдарeн акo пoмалку љубам oткoлку штo ми e oпрoстeнo”. Oва сe збoрoви на св. Амврoсиј, кoј нeнадeјнo бил oд Бoга пoвикан да гo прoмeни занимањeтo и oд свeтoвeн судија да пoстанe архијeрeј на црквата Христoва. Сo oвиe збoрoви свeтитeлoт кажува какo свeштeничкиoт пoзив e пoгoлeм oд свeтoвниoт, какo дo истиoт сe дoаѓа сo Бoжји призив и какo oнoј кoј e пoвикан Му дoлжи благoдарнoст на Бoга. Дoлгoт на благoдарнoст кoн Бoга ситe свeтитeли гo смeталe за свoј главeн дoлг. Бeз благoдарнoст кoн Бoга нe мoжe да има напрeдувањe вo духoвниoт живoт. Нeпрeстајната благoдарнoст кoн Бoга e благoрoднo сeмe, oд кoe, акo сe залива сo сoлзи на нeпрeстајнo пoкајаниe, израснува прeкрасeн плoд – љубoвта кoн Бoга.

 

 

 Преминпортал (к.т.)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »