логоFacebookTwitterYouTubeeMailЧудотворен појас на Пресвета Богородица

Арботравел ве води на поклонение на светиот и чудотворен појас на Пресвета Богородица, на моштите на Свети Јован Руски и на моштите на Свети Димитриј  Мироточив Солунски. Присуство на молебен во чест на Пресвета Богородица и на Светата Литургија.

Светиот и чудотворен појас на Пресвета Богородица што се чува во светогорскиот манастир Ватопед,  на 24  октомври (сабота) и 25 октомври (недела) ќе пребива во црквата на Успението на Пресвета Богородица во градот Халкида на островот Евија. Се смета дека ова е ретка и благословена прилика за сите оние кои не можат да појдат на Света Гора да се поклонат пред чудотворниот појас.

Пресвета Богородица - Евиа

Уште од 14 век,во манастирот Ватопедна Светата Гора Атонска, се наоѓа Појасот на Пресвета Богородица за кој велат дека го изработила самата Пречиста со свои раце, додека била се уште мала.“После своето успение, Пресвета Богородица му го даде својот појас на апостолот Тома. Тој појас подоцна беше пренесен во Цариград и чуван во запечатен ковчег во црквата на Пресвета Богородица во Влахерна, што ја изгради царицата Пулхерија. Овој ковчег никогаш не се отвараше, с ѐ до времето на царот Лав Мудриот (886 г. – 912 г.). Сопругата на Лав, царицата Зоа, душевно се разболе, и според некое таинствено видение посака врз неа да го положат појасот на Пресвета Богородица. Царот го помоли патријархот, па го отворија ковчегот, го извадија појасот и го положија врз болната царица. Таа веднаш оздраве. Во спомен на тоа чудо се востанови овој празник. Дел од тој појас се наоѓа во Грузија, во Зугдид. Имено, ќерката на царот Роман се исцели со помош на овој појас и подоцна, кога се омажи за царот Абухаз Грузиски, таа понесе дел од појасот со себе. На заповед од рускиот цар Александар I изградена е посебна црква во Мингрелија во Зугдид, каде што се чува тој дел од чудотворната облека на Пресветата Божја Мајка.”

(Од Охридскиот пролог)

Цена на аранжманот: 4200 мкд

 
Програма на патувањето :


1 ден (23 Октомври - Петок)

Состанок со групата во 20:00 часот пред Дрводекор. Заминување кон Грција во 20:30 часот. Ноќно возење со кратки попатни паузи за царински формалности и освежување.

2 ден (24 Октомври- Сабота)

Во утринските часови пристигнување во Прокопи на Евиа, и посета на црквата посветена на Свети Јован Руски и поклонение на моштите на светителот.

Во попладневните часови, поаѓање кон хотелот. Сместување во хотелот и ноќевање.

3ден (25 Октомври- Недела)

Станување во раните утрински часови. Поаѓање кон црквата на Успението на Пресвета Богородица, поклонение на светиот и чудотворен појас на Пресвета Богородица, присуство на молебен во чест на Пресвета Богородица и на Светата Божествена Литургија.

Во пладневните часови, после Светата Литургија, заминување кон Солун. Пристигнување во Солун и посета на храмот посветен на заштитникот на градот, светиот великомаченик Димитриј Солунски  и поклонение на неговите мироточиви мошти.

Тргнување кон  Македонија во вечерните часови.

Аранжманот вклучува:

    Превоз со високо туристички автобус
    Придружник за време на патувањето
    Еднo ноќевање во близина на Халкида
    Патничко осигурување
    Организација и водство на патувањето

Во цената не е вклучено:

    Останати лични трошоци

За реализација на аранжманот потребно е минимумод 40 патника.

За овој аранжман важат општите услови за патување на туристичката агенција АРБОТРАВЕЛ.

Извор: http://www.arbotravel.com/ponudi/2015-06-29-07-17-13/2015-10-18-09-45-04.html

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »