логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer390

 

Мажот (а уште помалку жената) не поседува  апсолутна власт над другиот партнер во бракот. Ако присилата се примени над волјата на другиот - дури и во име на љубовта - тоа ја убива самата љубов. И така се поставува прашањето: дали  да се потчини на принудата, ако таа го загрозува  она што е најскапоценото?

Огромен број несреќни бракови произлегуваат токму поради тоа - секој партнер се смета себе за сопственик на саканата личност. Тоа е причина за речиси сите тешкотии во брачниот живот. Најголемата мудрост во бракот се покажува во давањето целосна слобода на личноста што ја сакате: затоа што нашиот човечки брак е копија на бракот на небото меѓу Христос и Црквата, каде што постои  апсолутна слобода.


(свештеник Александар Ељчанинов)

 

2ри септември 2022 лето Господово

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3412
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…