логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Stefan.Bozik.jpg Ако постои добродетел и ако постои пофалба, со право се припишуваат на светиите. Оние ги приклонија вратовите свои пред мечот заради Тебе, Кој си слегол од небесата. Тие ја пролија крвта своја за Тебе, Кој си Се понизил и зел обличје на слуга. Тие се смируваа до смрт следејќи го примерот на Твоето сиромаштво. По нивните молитви помилуј нè, Боже, поради Твојата благосрдечност. 
Вечерна, среда од петтата седмица

Blagovestenie4.jpg Поуки од светите отци: Зашто ништо не го полни умот со нечистотија како гневот кој непрестајно се задржува во него.
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Отче наш, помогни ни изборот во нашиот живот да биде благоразумен и со молитва, за да го задобиеме она што е вечно и невидливо, по застапништвото на Светите Твои. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 37, 33-38; 38, 1-6
 Битие 13, 12-18
 Соломонови Изреки 14, 27-35; 15, 1-14
 
 Созерцание: Кој е бавен на гнев, се одликува со голем разум, а кој е брзоплет – покажува лудост.
Соломонови Изреки 14, 29

Подготви: А.Л.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2257
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1530
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1927
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…