логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Ангелски гласови за духовен вознес 
 
 

 
Хорот „Света Злата Мегленска“ е создаден при Македонската православна црква, во Кумановско-полошката епархија во 1996 година, по иницијатива на диригентката Летка Димовска-Полизова, која и денес раководи со него. Името му го дал владиката Кирил. Според убавината на девојките, младоста, ентузијазмот и посветеноста на верата, владиката верувал дека овој хор достојно ќе го носи името на света Злата Мегленска, македонска светица, која живеела во 17 век во Меглен и го дала животот за верата. И не згрешил. Хорот го благослови и тогашниот архиепископ господин господин Гаврил.

- Со создавањето на хорот го остварив мојот сон да направам женски, фестивалски и концертен хор, кој ќе ја претставува македонската духовна музика секаде низ светот. Досега сме имале над 500 настапи во странство, сме освоиле многу награди, а првото гостување беше во 1997 година во Велика Британија, кога освоивме гранпри- вели Димовска-Полизова, која веќе четириесет години се занимава со хорска музика и негување кадри за хорско пеење уште од најмала возраст.

Димовска го почнала музичкото образование во родната Битола, а потоа и на Музичката академија во Скопје. Диригентските знаења ги стекнала од својот професор Петар Сидовски.

Веќе десет години „Света Злата Мегленска“ е дел од прославата на Божиќ во храмот „Свети Климент Охридски“. Од пред две години ги одржувате и божиќните концерти. Се чини, полека се гради една традиција?

- Традицијата на одржување божиќни концерти ја установивме на десетгодишнината од нашето постоење. Од господин господин Стефан побаравме благослов тој концерт да биде традиционален и тој ја даде својата согласност. Вечерта на Божиќ ние ќе го чествуваме големиот христијански празник во црковниот храм, опкружени со нашите прекрасни икони, во атмосфера што облагородува и смирува. Таму а капела ќе ги пееме православните духовни песни посветени на Господ. И овој Божиќ хорот „Света Злата Мегленска“ ќе го одржи својот традиционален божиќен концерт, насловен „Слава Боже“, во црковниот храм „Св. Климент Охридски“. Девојките ќе ја изведат кантатата „Оче наш“ од рускиот композитор Володин, а ќе настапат и детскиот хор „Изворче“ на Запро Запров, камерниот мешан хор од Битола, неколку солисти, рецитатори и мешана група млади солисти. Од годинава манифестацијата прераснува во божиќни свечености, кои почнаа на 20 декември, а ќе траат до 19 јануари.

Благодарение на ентузијастите како вас, повторно ги откриваме бисерите на нашата духовна ризница. Ве нарекуваат ангелски гласови и амбасадори на македонската духовна музика, а вашите концерти врв на уметноста. Како реагирате на овие позитивни критики?

- Ми ласка кога ми велат дека со формирањето на мешаниот хор „Свети Климент Охридски“, а сега и со „Злата Мегленска“, православната хорска музика си го најде своето место кај нас. Но ако нè нарекуваат хор на ангелски гласови, македонски амбасадори, ако пишуваат дека хорот „Света Злата Мегленска“ претставува врв на уметноста, што беше кажано на мултиетничкиот фестивал во Канбера, Австралија, тоа истовремено обврзува, бидејќи сега не смееме да дозволиме да ни падне квалитетот на изведбата. Затоа нашата концертна програма постојано се апдејтува и се проширува. Сакам настапот репертоарски секогаш да биде свеж и за публиката, но и за нас изведувачите. Бидејќи сакајќи да го задоволиме нашиот внатрешен креативен порив, ние и на публиката и даруваме поголемо уживање. Се трудам од себе и од моите девојки да извлечам максимум, а тоа подразбира и задоволна публика.

Вашиот железен, ударен репертоар е сочинет претежно од дела на македонски автори, почнувајќи од Јован Кукузел до нашите современици. Ќе продолжите ли да „копате“ по македонската духовна ризница?

- Да, репертоарот е составен претежно од наши македонски автори - Скаловски, Сотир Голабовски, делата на Коџобашија,Запров, Стојан Стојков, Драган Шуплевски, Драгослав Ортаков, Александар Лековски, но има и композиции од светската литература, пред сè на руските композитори. Тука се и творбите на Јован Кукузел и на други автори од богатата македонска духовна ризница и, секако, и во иднина ќе продолжиме да пребаруваме по неа. Но за да ги пееме тие дела, најпрво треба композициите да ги приспособуваме за женки хор, зашто малку од старите композитори пишувале дела за еднородни хорови.

Настапувате пред различна публика, но слушателите на ист начин ја доживуваат вашата песна. Руси, Шпанци, Австралијци или Јапонци како да ги разбираат зборовите на песните и често плачат слушајќи ве. Како го објаснувате тој феномен?

- Можеби е во прашање начинот на кој работам, на кој им пренесувам пораки на девојките, а тие знаат како тоа да го примат и да го презентираат на вистински начин. Всушност, тоа е заемно давање и примање, испреплетување енергии. Хористките го почитуваат она што јас го правам, мојата пожртвуваност, откажувања, но од друга страна, работејќи со нив, јас чувствувам големо задоволство. Значи, за сето она што го вложувам, награда е она духовно задоволство кога на крајот ќе препознаете дека сето она што сте го доживеале внатрешно, сте и го презентирале на публиката и таа го разбрала на вистинскиот начин.

Се случило ли додека пеете емоциите да преминат во солзи?

Групно плачење ни се случи во Рим, во црквата „Санта Игнацио“, каде што пеел и познатиот оперски пејач Пласидо Доминго. Тоа беше во 1991 година, кога заедно со целиот државен врв и други официјални претставници од Македонија бевме поканети на чествувањето на свети Кирил и Методиј. Е тогаш немаше некој што не плачеше во публиката за време на нашето концертирање, а плачевме и ние. Иако сум сконцентрирана на композицијата, јас ги гледам девојките и кога ќе забележам сјај во нивните очи знам дека има наплив на емоции, кои едноставно мора да излезат од нив, низ песна, но и низ солзи.

Можете ли да издвоите некој од многубројните настапи што никогаш нема да го заборавите?

- Сите настапи имаат по нешто посебно, но сепак ќе го издвојам оној во Мелбурн, Австралија. Се сеќавам таа вечер имавме десет биса, а девојките од „Синтезис“, кои настапуваа по нас, реагираа со зборовите: „Па, мораше ли толку убаво да испеете?“.

Освен десетте години минати со хорот на „Златно славејче“, со кои други детски хорови сте работеле?

- Всушност, јас сум еден од основачите на хорот „Златно славејче“, а работев и со хорчето „Џивџани“, со Детскиот радиохор, архиепископскиот детски хор „Херувими“... Сè уште црпам од кадрите чиј талент сум го препознала уште во детските хорови и затоа апелирам да се негуваат талентите, за да може што побрзо да се надмине стагнацијата во која, не по своја вина, се најде нашето детско, но и хорското пеење воопшто.

Како диригент на „Света Злата Мегленска“ досега сте соработувале со познати оперски имиња. Дали планирате и други слични проекти?

- Досега сме соработувале со многу наши оперски уметници, иако со некои од нив сум работела уште од најмала возраст. На пример, Ана Стаменковска-Дурловски беше голем потенцијал уште како средношколка, а претходно членуваше во „Златно славејче“. Сме соработувале со Борис Трајанов, Благоја Нацовски, Весна Гиновска, Марија Муратовска, Марјан Николовски... Веќе е на повидок еден уникатен проект, што ќе биде големо изненадување за сите.

Во Македонија на молитва

Имате ли некоја неостварена желба што би сакале да ја реалзирате во новата 2009 година на музички план?

- Имам голема желба да организирам интернационален фестивал на духовна музика во Охрид. Веќе аплицирав и се надевам дека ќе успеам да ја реализирам оваа моја дамнешна замисла. Фестивалот би требало да се случи во новата 2009 година, а хорот „Света Злата Мегленска“ ќе биде задолжен за организацијата. Манифестацијата ќе се случува во новоизградениот Климентов универзитет, а ќе се вика, како поинаку, освен „Во Македонија на молитва“.


Првата средба со Тоше

На годинешниот „Еврофест“ пеевте песна за Тоше Проески. Дали го познававте?

- Имав привилегија и огромно задоволство да бидам прва што го слушна неговиот прекрасен глас и стоев пред него додека како дванаесетгодишно момче ја снимаше песничката за „Златно славејче“, со која ја почна кариерата. Сега ми е пред очи глетката кога Тоше влезе во студиото, насмеан од уво до уво, со светнати коси очиња. Се сеќавам, Тоше еднаш ја испеа песната, вториот пат го снимивме и толку беше.


Автор:  Марија Таушанска - Нова Македонија

 


 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата- „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата- „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Колкава е потребата на човека од храм, од место каде ќе се среќава со Бога, од место каде ќе може молитвено да Му се обрати на Господа, па колку и...

« »