логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Квалитетно подготвеното и реализирано македонско претставување во Солун има значаен придонес кон меѓусебното, пред сѐ, културно отворање на двете соседни земји и култури

Томислав Османли, Александар Прокопиев и Вера Стојчевска-Антиќ во Солун

По повеќегодишно отсуство

Тројца македонски автори, писателите Томислав Османли и Александар Прокопиев, како и професорката Вера Стојчевска-Антиќ, учествуваа на штотуку завршениот меѓународен Саем на книгата во Солун, првпат по десетина години отсуство на наши претставници на оваа манифестација. Домаќини од грчка страна им беа академикот Емилиос Тахеос и професорката Ставрула Маврогени, кои со квалитетно подготвениот настан и одлично реализираните настапи, според нашите претставници, создадоа настан што придонесува кон меѓусебното отворање, размени и соработки меѓу двете култури и нивните уметнички и научни дејци.
- Исклучителна беше и организацијата на македонската генерална конзулка во Солун, Маја Апостолова-Балабурска, и на книгоиздателството „Магор“, кое беше своевиден комесар на македонското присуство и претставување на солунскиот Саем на книгата - велат нашите автори.

Во ударен, пладневен термин и во присуство на видни личности од солунскиот научен, културен и општествен живот во неделата настапија македонските автори, кои зборуваа за влијанието на просветителската традиција на солунските браќа во делата на македонските автори.
Стојчевска-Антиќ имаше забележан настап посветен на темата „Химни за св. Кирил“, додека говорник од грчка страна беше проф. Емилиос Тахеос од Центарот за студии на кирилометодиевското културно наследство, професор славист и надворешен член на две балкански академии.
- Рамноправниот настап на двајцата научници, високиот тон на меѓусебна почит и добронамерното спомнување на личното пријателство и научни среќавања со акад. Блаже Конески од страна на акад. Тахеос, но и исклучителното водителство од страна на проф. Ставрула Маврогени од Катедрата за славистички студии на универзитетот „Македонија“ во Солун, на овој настан му дадоа посебен белег, квалитет и значење - велат нашите претставници.

Потоа се читаа песни на македонски јазик и преводи на грчки на песни од Блаже Конески, Матеја Матевски и Јован Павловски во изведба на студентки по славистика на солунскиот универзитет „Македонија“. Презентацијата на двајцата македонски писатели се надоврза на научите презентации и донесе свежи и промислени настапи на Османли и Прокопиев. Тие ги претставија своите романи „Дваесет и првиот“ и „Ѕиркачот“ како современи репрезентативни, наградени и пошироко приопштувани дела на современата македонската литература. Посебно забележан беше настапот на Томислав Османли, писател и преведувач од грчки, кој својата авторска презентација ја оствари со богат исказ на грчки јазик. Писателот Александар Прокопиев, покрај претставувањето на својот роман, ја плени публиката со непосредноста и, говорејќи на македонски јазик, одговори и на повеќе прашања врзани за неговото творештво и карактеристичниот постмодерен израз.

Појавувањето на македонското знаме, штанд и изданија на солунскиот меѓународен Саем на книгата беа овозможени со поканата од Грчката фондација за култура, со ангажманот на генералниот конзулат на Македонија во Солун и поддршката од професорката Маврогени од славистичката катедра на солунскиот универзитет „Македонија“.
По децениското отсуство Македонија имаше свој богато опремен штанд благодарение на одѕивот на дел од македонските издавачи. На македонскиот штанд беа поставени два банера со песна на Гане Тодоровски на македонски и на акад. Блаже Конески, на грчки јазик, како и плакати за настапите на Томислав Османли и Александар Прокопиев. Двајцата наши писатели ги потпишуваа своите романи во превод на англиски јазик (на Марија и Метју Џоунс), кои за оваа пригода ги објави книгоиздателството „Магор“.
Квалитетно подготвеното и реализирано македонско претставување во Солун има значаен придонес кон меѓусебното, пред сѐ, културно отворање на двете соседни земји и култури.

12.05.2015

Извор: Нова македонијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »