логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

ВО ДЕЦАТА ТЛЕЕ ВИСТИНСКИ ВУЛКАН

Tлее вулканот од прашања без одговори. Едно дете во пубертет е под постојан притисок, бидејќи прашањата што го мачат, останале ‘’да висат’’, со нејасни одговори. Децата сакаат вистински и јасни одговори, а не полу-одговори. Одговорите како „Затоа што е така“, „Затоа што така велат свештеникот и Црквата“ не се задоволителни. Детето во пубертет е повикано да најде одговори на прашањата што излегуваат на површината и влијаат на се во неговиот живот почнувајќи од неговото тело, душата до наједноставните работи.

3.angeli.so.truba


Потребен е хируршки пристап со голема претпазливост, вештина и љубов. Тоа е исто како, кога  му приоѓате на заробениот лав да му ги одврзете оковите за да може сам да оди по патот на слободата. Младите луѓе имаат празнини, тие ја читаат книгата на животот со страници што недостасуваат. Се обидуваме да откинеме неколку страници, но на овој начин ја лажираме нивната животна приказна. Се обидуваме да ги учиме децата, но не разбираме дека многупати тие нè учат со своите прашања, а понекогаш нè исправаат пред нови предизвици и ќорсокаци.
Во денешно време,младиот човек има потреба од некој во кој целосно ќе има доверба. Потребен му е вистински став за секое прашање, а неговите прашања да бидат задоволени со сеопфатни одговори. Младите се чувствуваат сами, танцуваат  залудно со сопствените страсти, се восхитуваат од нив, бидејќи кога сакаат да разговараат со нас, имаме работа и сопствени преокупации, па нивната рана продолжува да крвари. Ранетиот ќе умре, а потоа прашањето „Зошто?“ ќе не опкружува како отровна змија. Родител со голема буква „Р“ е оној кој станува огледало на светоста за плодот на својата љубов и кој го води по патот на искуството, автентичноста и осветувањето.
Ајде да најдеме време за нашите деца. Да не стоиме пред нив или зад нив, туку до нив. Да бидеме нивни сопатници на патот кој сами ќе го изодат со Христос како нивен патеводител. Да бидеме и ние таму со нив.
Да ги возљубиме нашите деца, како што таткото во параболата го возљуби блудниот син. Да им дадеме љубов што е „долготрпелива, полна со добрина“, љубов што „не завидува, (…) не се возвишува себеси, не се гордее, не прави беззаконија, не бара свое, не се срди, не мисли зло, на неправда не се радува, но се радува на вистината; се простува, во се верува , на се сè надева, сè претрпува “(1. Кор. 13: 4-7).

Автор: о. Спиридон Скутис
Превел: Симеон Стефковски
Извор: Богоносци.бг

 3.angeli.so.truba

18ти јануари 2021 лето Господово

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »