логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Скопје,14ти мај 2020 г.-храм на св.ап- ли Петар и Павле

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 ВИДЕО

 Во четвртокот, 14 мај 2020 година, на празникот на св.пр.Еремиј, по повод упокојувањето на професорот на Богословскиот фалултет во Скопје, и претседател на Библиското здружение  во Македонија  Петко Златески,  во храмот св.ап-ли Петар и Павле, во скопската населба Ѓорче Петров се отслужи опело за упокоениот професор . На опелото последна почит му одадоа, членот на синодот на МПЦ, Митрополит Кумановско-осоговски г.Јосиф, Епископот Хераклејски г. Климент, арх. д-р Григориј Настески,бројниот верен народ, дипломати, новинари, професори, бизнисмени како и делегација на Католичката црква во Македонија.

 Со опелото чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенство и ѓаконите на Скопската епархија.
Пред испраќањето од црквата, на местото каде проф.Петко ќе го чека второто доаѓање на Христос и Воскресението на мртвите, на присатните за неговиот животен пат беседеше Архиепископот г.г. Стефан.Тој искажа длабоко жалење за смртта на професорот Петко Златески, кој беше исклучително ведра и  хумана личност, пожртвуван и посветен во се што работеше, оставајќи длабоки траги во своето повеќе децениското  работење како со студентите, кај кои беше особено омилен, така и во Библиското здружение како незин прв претседател.

  Бог да го прости и помилува!

Христос Воскресе!

3.angeli.so.truba 

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3.angeli.so.truba

 ++++

Во спомен на проф.м-р Петко Златески, продекан на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје и генерален секретар на Библиското здружение. Редок човек со ведар дух и добра мисла. Даде значаен придонес кон македонското црковно пеење, образованието и издавањето на македонската Библија, Библијата за деца и други дела. Спомените остануваат вечни. Секогаш знаеше да каже по некоја шега, да го извлече најдоброто од секој човек. Редок Богослов. Почивај во мир Драг пријателе, напиша за својот колега проф. д-р Марјан Ѓуровски Проректор на Универзитетот „Св.Климент Охридски„ и професор на Факултетот за безбедност-Скопје


Возљубен и драг професоре!
Следејќи го примерот на св. ап. Павле кога вели: „Помнете ги и вашите наставници, што ви го проповедаа словото Божјо, и, имајќи го пред очи крајот на нивниот живот, подражавајте ја верата нивна“ (Евр. 13, 7), и ние, Ве помниме како искрен пријател, добар професор, ценет сведок на Евангелието. Иако знаеме дека заминувате при Милостивиот Бог, , сепак, и ние, сеќавајќи се на нашата дружба и соработка, тагуваме поради привремената разделба. Ќе го продолжиме делото што Вие верно го следевте, за и ние, заедно со Вас, да се радуваме со Христос во осмиот невечерен ден!

Бог да Ве прости и помилува!
Ве сакаме!

Студентите од ПБФ ,,Свети Климент Охридски"

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата- „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата- „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Беседа на Рождеството на Пресвета Богородица - Митрополитот Европски г. Пимен

Колкава е потребата на човека од храм, од место каде ќе се среќава со Бога, од место каде ќе може молитвено да Му се обрати на Господа, па колку и...

« »