логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

  http://images.plusinfo.mk/large_pics/2014/08/16/oficijalen poster_AKTO.jpg


 ОФИЦИЈАЛНА и ОФФ ПРОГРАМА на годинешниот АКТО Фестивал за современи уметности кој ќе се случува во периодот од 22-ри до 24-ти август, 2014 год. во Битола.ПЕТОК 22.08.2014
ОFF ПРОГРАМА
Локација. ВОЗ/СКОПЈЕ – БИТОЛА
14:30 – 18:30

ОФИЦИЈАЛНА ПРОГРАМА
Локација: МОБИЛНА ГАЛЕРИЈA (паркот до Офицерски дом)
CAC_Центар за современи уметности Скопје

21:00 – 22:00
Отворање на галеријата со изложбата на Алекси Дебуф
Коктел

ОFF ПРОГРАМА
Локација: Мобилна галерија
21:30 Концерт     МАЗНО АМА НЕ Е (Битола)
            СИЗ (Куманово)
            DJ set Vaso (Pollux, Скопје)
       
САБОТА 23.08.2014
ОФИЦИЈАЛНА ПРОГРАМА
Локација: МОБИЛНА ГАЛЕРИЈA (паркот до Офицерски дом)
CAC_Центар за современи уметности Скопје

11:00 – 12:00  Изложба: You made me so sad. Now, that doesn't have anything to do with you.
Кураторка: Ивана Васева

12:00 – 13:30 Дискусија
Пат низ светот. Неколку причини да се биде во депресија.
Модератори: Ивана Васева, Дејан Ивановски

13:30 - 15:30 Дискусија: Чекан или огледало? – Уметноста како алатка за подобро општество
Модератор: Филип Јовановски

18:00 - 20:00 Перформативни шетања
Локација: Јавен простор
Учесници:     Група ABS (Хрватска)
        Јосип Иванчиќ – Пино (Хрватска)
        МАЈМУНИ ШТО ЧИТААТ – перформанс САКАМ (Македонија)

19:00-20:00 КОНТРОЛА / перформанс
Локација: Градски автобус (поаѓање пред Мобилна галерија)
Режија: Теа Беговска            

20:00-21:30 Дискусија „САКАМ“
Локација: Приватна куќа
Модератор: Мариглен Демири

21:30-22:30 КОНТРОЛА / перформанс
Локација: Градски автобус (поаѓање пред Мобилна галерија)
Режија: Теа Беговска

ОFF ПРОГРАМА
Локација: Фабрика „Битолатекс“
19:00 Критична маса –  Битола  ( збирно место–паркот до Офицерски дом )

21:00     DJ set     Kišobran  ( Белград/Србија )
                    Мирко Попов ( ПМГ/Скопје )
                        Igor Zotik ( Extravaganza/Berlin )
                              K.Petrovsky ( Walk&Talk/Bitola )

       
НЕДЕЛА 24.08.2014
ОФИЦИЈАЛНА ПРОГРАМА
Локација: МОБИЛНА ГАЛЕРИЈA (паркот до Офицерски дом)
CAC/Центар за современи уметности Скопје

10:00 – 15:00  Велофест (МОФ / Скопје)

12:00-14:00 ДАЛИ БАЛКАНОТ МОЖЕ СОВРЕМЕНО? / јавна дискусија
Локација: Приватна куќа
Модератор: Артан Садику

ОFF ПРОГРАМА
Локација: Офицерски дом / AKTO9 & Jagoda meze bar

12:00 Dj set     Saso Recyd        Sonja Ismail
        Victouer        Dejan Dex
        Boban Manevich    T!hoto & Hi Kick   
        Berkant Kidas    KunichПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Православен календар

 

08/12/2023 - петок

Божикен пост (на риба)

Св. свештеномаченик Климент, епископ Римски; Св. свештеномаченик Петар, архиепископ Александриски; Преп.Пафнутиј; Свети Климент, архиепископ Охридски;
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св. Христов великомаченик Меркуриј 24 ноември / 7 декември 2023

Тропар на св. Христов великомаченик Меркуриј 24 ноември / 7 декември 2023

Од војвода на земните војски,војник Христов постана, кој во својата крв сe крсти,приведен да ја исповедаш вистинската вера која спасува,Меркурие...

Тропар на светиот Климент Охридски 25 ноември / 8 декември 2023

Тропар на светиот Климент Охридски 25 ноември / 8 декември 2023

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја,со делата си се издигнал преблажен,кон божествен и блажен живот.Со чудеса си...

  Тропар на светата Христова великомаченица Екатерина 24 ноември / 7 декември 2023

Тропар на светата Христова великомаченица Екатерина 24 ноември / 7 декември 2023

Со добродетели како со сончеви зраци ги просвети неверните мудреци,и како пресветла месечина која оди во ноќта, ја изгони темнината...

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная