логоFacebookTwitterYouTubeeMail

NIKEX.jpg

NIKEX.jpg                                   NIKEX.jpg


СВЕТАТА ЗЕМЈА ЕРУСАЛИМ
Поклоничка програма за православни верници
ВЕЛИГДЕН  ВО СВЕТАТА ЗЕМЈА
16/04/2009 - 23/04/2009
8 дена / 7 ноќи, Ерусалим (5)/ Назарет (2)

Ден први
16/04/2009 ( Велики Четврток )
Состанок на групата  пред Соборниот храм Св.Климент Охридски, во Скопје 
(во 07:00 часот) . Трансфер Скопје - аеродром Софија. Полетување за Тел Авив во 16:40 часот со а/к Бугариа Аир.


Ден втори
17/04/2009 ( Велики Петок )
Елеон. Рускиот  Спасо - Вознесенски манастир .
Гетсиманија. Гробот на Пресвета Богородица. Манастирот Св. рамноапостолна Марија Магдалена, поклонение на моштите  на прав. Елисавета и Св. вмч-ца Варвара.
Витезда .Црква Рождество на Пресвета Богородица.
10:30 Изнесувањето на Светата Плаштаница на Господ Исус Христос.
Патот на страдањето ( Виа Долороза ).
Храмот на Гробот Христов. Голгота. Каменот на миропомазание. Местото каде што е најден Крстот на Господ Исус Христос.
19:00 Храм на Воскресение. Чин на погребување на Светата Плаштаница.
23:00 Храмот на Гробот Христов. Чин на погребување.


Ден трети
18/04/2009 ( Велика Сабота )
Слегувањето на Благодатниот Оган на гробот на Господ Исус Христос.
00:00 - Воскресение Христово.
Велигденска богослужба  во Храмот на Гробот Христов.


Ден четврти

19/04/2009 ( недела ) Воскресение Христово-  Велигден
Витлеем. Храмот на Христовото Рождество.
 Витлеемско Поле.
Манастир Св. Теодосиј. Манастир Св. Сава Осветен.

NIKEX.jpg


Ден петти
20/04/2009 ( понеделник ) Воскресение Христово
Планина Сион.
Долина на Крстот.  Манастир на Светиот Крст.
Ен - Карем. Горненски  руски православен женски манастир.


Ден шестти
21/04/2009 ( вторник ) Воскресение Христово
Гробот на Св. Лазар. 
Пустина на Светиот Град.
Јерихон. Планината на искушенијата.
Река Јордан. Потопување во светите води на  реката Јордан.


Ден седми
22/04/2009 ( среда )
Планина Тавор. Храмот  на Светото  Преображение.
 Назарет. Црква Св. Архангел Гаврил.
Кана Галилејска. Црква во чест на првото  чудо на Господ Исус Христос , кога ја претвора водата во вино на една свадбена веселба.
Галилејско  море.
Капернаум.

Гора на блаженствата. Местото на Првата проповед на Господ Исус Христос.
Табха.Место, каде Господ Исус Христос се јавил втор пат на своите ученици, апостол Петар и останатите Апостоли.

Враќање  во хотел.

Вечера.


Ден осми
 23/04/2009 ( четврток )
 Јафа. Манастир прав. Тавита.
 Лида. Храм посветен на Св. вмч.  Георгиј Победоносец .
Полетување за Софија  во 20:10 часот со а/к Бугариа Аир. Слетување во Софија во 22:50 часот. Трансфер аеродром Софија - Скопје. Пристигнување во Скопје во раните  утрински часови.

 NIKEX.jpg

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ……………57.200,00 денари

 

Во цената на аранжманот е вклучено:
трансфер Скопје - аеродром Софија - Скопје; авионски билет за релација Софија - Тел Авив - Софија со а/к Бугариа Аир ; трансфер во Тел Авив: аеродром - хотел - аеродром; сместување во хотел*** во 1/2 соби на база полупансион;
влезници за : Витезда  2 $; Место на Вознесение  1.5 $; Манастир на Светиот Крст  4 $; Гробот  на Св. Лазар 1.5 $; Гора на Блаженствата 1 $; Јордан  1.5 $; превоз до врвот на планината Тавор  6 $; надоместок  за водичот и возачот
на автобусот 4 $ на ден;  транспортни услуги според програмот ; услуги на туристички водич; организација и водство на патот.

Гратис : патничко осигурување

За реализација на ова патување важат општите услови на Т. А. НИКЕКС

Рок за пријавување до 10/03/ 2009.

NIKEX.jpg


T.C. Beverli Hils I kat, lok.34a, Skopje, Makedonija  E-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Tel.++ 389 2 311 72 72; ++389 2 313 14 15       
 
www.nikex.com.mk

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie