логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Sample Image

 Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, на 10 ноември (недела) се организира еднодневно  поклоничко патување на Метеори.

Поаѓање на групата од Велес е од пред НА-МА во 02. 30 часот, од Гевгелија во 04 часот од бензиска Макпетрол (под мостот) и упатување кон манастирите на Метеора.

Пристигнувањето е предвидено околу 09 часот.

Ќе се посетат манастирите Свето Преображение (ГОЛЕМА МЕТЕОРА), Свети Стефан, Света Троица, Русану (Света Варвара) и Варлаам.

Враќањето е предвидено во вечерните часови.

- ЦЕНАТА  НА    АРАНЖМАНОТ Е  2.300 ДЕН.

- ВО ЦЕНАТА СЕ ВКЛУЧЕНИ  АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ НА НАВЕДЕНАТА РЕЛАЦИЈА, ПАТНИЧКО ОСИГУРУВАЊЕ, ОРГАНИЗАЦИЈА И ВОДСТВО НА ПАТУВАЊЕТО.

- Последен рок за пријавување е 05 ноември.

- ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО ВЛЕЗНИЦИ ВО МАНАСТИРИТЕ (3-евра).

- ИНФОРМАЦИИ И ПРИЈАВУВАЊЕ НА ТЕЛЕФОН 075-364-994 (отец Димче).

Извор: Повардарска епархија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie