логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Ве информираме дека во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, на 3 октомври 2015 година (сабота), во 20 часот ќе се отвори изложба на Јасминка Новковска со наслов Во кој свет живееме?.
На изложбата ќе бидат изложени стотина дела и е психолошко и психијатриско истражување. Делата се поделени во неколку циклуси:

1. Филмска уметност
  (,,Психо“, ,,Птици“, ,,Лудило“)
2. Портрети на многу душевно болни луѓе
3. Портрети на многу луди луѓе
4. Луѓе од вселената, луѓе-инсекти
5. Човек - луѓе - животни - праисториски животни
6. Борба на змеј со животно - душевно болни и луди луѓе
7. Портрети на познати уметници,(Ван Гог, Фрида Кало, Енди Ворхол, Анри Матис, Пол Гоген, Салвадор Дали, Френсис Бејкон, Жан Мишел Баскијат, Кеит Харинг, Рене Магрит, Пикасо, Едвард Мунх, Пол Кле).
8. Два автопортрета
9. Пoртрети на најноторни убијци - сериски убијци на сите времиња, (Денис Радер, Андреј Чикатило, Ричард Трентон Чеис, Аилин Вурнос, Хенри Ли Лукас, Ед Геин, Гери Рајвеј, Тед Банди, Џон Вeин Гејси, Џефри Дамер)

    Изложбата е во состав на манифестацијата Бели ноќи. Кустос на изложбата е Љупчо Маленков.

    Со почит,

    Национална галерија на Македонија.Aвтобиографија
Јасминка Новковска е родена на 22.06.1975 г. во Скопје, Македонија. Во 1993 година завршува во средното уметничко училиште ,,Лазар Личеноски“. Во 1998 година дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Од март 1999 година до март 2000 година специјализира на Националната художествена академија во Софија. Од октомври 2001година до јуни 2003 година магистрира на Националната художествена академија во Софија. Има две студиски патувања во Париз и Рим 1995 година и во 1998 година. Во јуни 2001 година беше избрана како учесник од Македонија на Франкофонските игри во Отава, Канада. Двомесечен студиски престој во Cite, International des Arts, Париз, Франција. Ликовен перформанс за денот на жената во Музеј на град Скопје во 2009 година. Ликовен перформанс пред галеријата ,,ОКО“ на улица Македонија, 2011 година, септември, на тема ,,Еротика на улица Македонија“. Од октомври е член на  ДЛУМ. Добитник е на втората награда  „Борко Лазески“ од Факултетот за ликовни уметности. Добитник е на наградата „Љубомир Белогаски“ за најуспешен млад автор за изложбата „ЕРА“ во октомври 2000 година, во Музејот на град Скопје. Добит ник на наградата за најдобро дело за делото „Еротика“ доделено од галерија „ОКО“ и од град Скопје, 2011 година. Нејзиното дело „Слепците“ е откупено во 2014 година и е во колекцијата на Националната галерија „Даут-пашин амам“. Учествува на ликовни колонии во Бакау во Романија во 2000 година, во Струмица во 2000 година и на многу други колонии.    

Самостојни изложби:

2013 г. - Скопје, Културно-информативен центар - Секспресија и портрети -„Гревот стана мода“ - старец Пајсиј
2012 г. - Скопје, Кафе „Ли“ - Фотографии
2011 г. - Скопје, кафе „Ли“- „Психијатриски портрети“
2011 г. - Скопје, кафе-галерија „Осум“- „Пејсажи“
2011 г. - Скопје, Музеј на  град Скопје - „Портрети“
2011 г. - Прилеп, Дом на културата „Марко Цепенков“- „Изгубени души“
2009 г.- Њујорк, галерија „МЦ“- ,,Психијатриски портерети“
2009 г. - Скопје, Национална галерија „Чифте-амам“ - „Животинска планета“
2008 г. - Скопје, Бугарски културен центар, слики
2006 г. - Скопје, Мултимедијален центар „Мала станица“- „Современа машина“
2005 г.- Берлин, галерија „Прима центар Берлин“ и „Голд“ - „Изгубени души“
2005г. - Њујорк, галерија „МЦ“ - „Изгубени души“
2003 г. - Скопје, Музеј на современата уметност - „Изгубени души“
2003г. - Софија, Национална галерија за чуждестрано искуство - „Изгубени души“
2000 г. - Скопје, Музеј на град Скопје - „ЕРА“
2000 г. - Софија, Национален музеј Земјата и хората - „Духот на времето“

Има реализирано 50 групни изложби во Македонија, Србија, Бугарија, Ро-      
манија, Франција, Канада и Америка.  


Веб-страницаа: www.jasminkanovkovska.vestel.com.mk
Веб-страница на ДЛУМ: http://www.dlum.org.mkПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Православен календар

 

24/09/2023 - понеделник

 Св.свештеномаченик Автоном; Св.свештеномаченик Корнут, епископ Икониски; Св. маченик Јулијан со четириесетмина другари; Преп. Даниил од Тасос; Св. маченици Македониј, Татијан и Теодул;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная