логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Манифестацијата „Денови на Јустинијан“ ќе се одржува во МКЦ од денеска со програма што вклучува семинар, мастер-клас и концерт на источно црковно пеење

    
Во првиот дел од програмата предавање за поимот на тонски род во црковната (византиска) музика ќе одржи Ристо Солунчев, а мастер-клас за вокалната техника и практичната примена во источното црковно пеење ќе има Гоце Секулоски. И во наредните денови истите предавачи ќе говорат на различни теми.
Во програмата е и концерт на духовна музика на црковниот хор „Свети Нектариј Битолски“-Битола, под диригентската палка на Игор Гулевски.

13.05.2015Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie