логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Акатисти на Пресвета Богородица:

1. Ахтерска
2. Абортус
3. Брзопомошничка
4. Богољубовска
5. Благовештение
6. Воведение-Пречиста
7. Владимирска
8. Воспитание
9. Достојно јест
10. Донска
11. Державнаја
12. Додавање на ум
13. Ерусалимска
14. Живоносен Источник
15. Знамение
16. Застапничка на Црквата
17. Иверска
18. Игуманија Атонска
19. Исцелителка
20. Избавителка
21. Избавување од те.похоти
22. Икономиса
23. Казанска
24. Млекопитателница
25. На сите жалосни радост
26. Неочекувана радост
27. Несогорлива капина
28. Неразрушлива Карпа
29. Омекнување на злите срца
30. Погледај на смирението
31. Посредничка на грешни
32. Почајевска
33. Покров
34. Рождество
35. Сецарица
36. Смоленска
37. Спасителка на оние кои пропаѓаат
38. Страдална
39. Теодоровска
40. Тихвинска
41. Толгска
42. Троеручица
43. Успение
44. Умиление
45. Ублажи ги моите жало
46. Утешителка
47. Умножителка на жито
48. Чаша која не се допив

Светителки
 1. Св.Анастасија
 2. Св. Александра царица
 3. Св. Валентина
 4. Св. Екатерина
 5. Св. Ефимија
 6. Св. Евгенија
 7. Св. Ирина
 8. Св. Ксенија Јуродива
 9. Св. Јулија праведна
 10. Св. Марија Египетска
 11. Св. Марија Магдалена
 12. Св. Марина
 13. Св. Марта и Марија
 14. Св.Матрона Московска
 15. Св. Нина Рамноапосто.
 16. Св. Петка Преподобна
 17. Св. Петка Икониска
 18.  Св. Петка Римска
 19. Св.Софија,Вера, Надеж
 20. Св. Татјана
 21. Св. Варвара
 22. Св. Злата Мегленска
Акатисти на Господ:
 1. Благодарствен
 2. Бесплотните сили
 3. Богојавление
 4. Вознесение
 5. Воскресение Христово
 6. Господ за взаемна љубов
 7. Господ Саваот
 8. Гробот Господов
 9. Исус Христос за тага, болка
 10. Исус победит. на смртта
 11. Крстот Господов
 12. Неракотворен образ
 13. Пасха Господова
 14. Покаен
 15. Преслаткиот Господ
 16. Пресвета Троица
 17. Пред причест
 18. Преображение Господ.
 19. Рождество Христово
 20. Света Педесетница
 21. Семилостивиот Спасител
 22. Сретение Господово
 23. Страдањата Христови
 24. Страшниот суд
 25. Светиот Дух
 26. Цветници
  Канони:

1. Ангел Пазител
2. За болен
3. Св. 15 Тивериополски
4. Пасха
5. Св. Прохор Пчински
6. Св. Атанасиј Велики
7. Св. Нифонт Епископ
8. Молебен
9. Покаен канон на Монах
10. Св. Уар (за некрстени)

Акатисти на светители:

1. Св. Адам и Ева
2. Св. Александар Свирски
3. Св. Алексеј човек Божји
4. Св. Амвросиј Оптински
5. Св.Ангел Пазител
6. Св.Андреј првоповикан
7. Св. Антип
8. Св.Архиѓ. Стефан
9. Св. Атанасиј Велики
10. Св.Апостол Лука
11. Св. Арх. Гаврил
12. Св. Арх. Михаил
13. Св. Арх. Рафаил
14. Св. Бонифациј
15. Св. Василиј Велики
16. Св. Василиј Јуродив
17. Св. Василиј Острошки
18. Св. Виктор
19. Св. Георгиј
20. Св. Гуриј, Самон и Авив
21. Св. Давид Цар
22. Св. Димитриј
23. Св. Ефтимиј Велики
24. Св. Илија
25. Св. Јов многустрадален
26. Св. Јован Крстител
27. Св. Јоаким и Ана
28. Св. Јован Шангајски
29. Св. Јован Богослов
30. Св. Јован Златоуст
31. Св. Јован Кронштатски
32. Св. Јован Јаков Хозевит
33. Св. Јован Рилски
34. Св. Јосиф Прекрасен
35. Св.Кирил и Методиј
36. Св. Кипријан и Јустина
37. Св. Кузман и Дамјан
38. Св. Климент Охридски
39. Св. Константин и Елена
40. Св. Лаврентиј Черниговски
41. Св. Лазар воскреснат
42. Св. Мина
43. Св. Наум Охридски
44. Св. Нектариј Егински
45. Св. Никола
46. Св. Николај цар
47. Св. Онуфриј Велики
48. Св. Пајсиј Велики
49. Св. Пантелејмон
50. Св. Петар и Павле
51. Св. Серафим Саровски
52. Св. Серафим Вирицки
53. Св. Серафим Роуз
54. Св. Сергиј Радонежки
55. Св. Симон Зилот Апостол
56. Св. Симеон Богопримец
57. Св. Симеон Нов Богослов
58. Сите Светии
59. Св. Силуан Атонски
60. Св. Спиридон Чудотворец
61. Св. Стефан Дечански цар
62. Св. Стилијан
63. Св. Теодосиј Кавкаски
64. Св.Теофан Затворник
65. Св. Тома Апостол
66. Св. Три Јерарси
67. Св. Трифун
68. Св. Харалампиј
69. Св. Хрисант и Дарија
70. Св. 40 Маченици Севасти.
71. Упокоен
72. УпокоениВидео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…
Октомври 28, 2018

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки познатиот шампион во спортско качување, Адам Ондра. 25-годишниот Адам, кој е родум од Брно, неколку години е дел од Чешката спортско-качувачка репрезентација и омилен…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 133
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 99
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Св. Климент Охридски: Слово за зачнувањето на св. Јован Претеча

Окт 14, 2018 Житија 131
Но ти (Крстителу Јоване), направи нè, преку твоите молитви, да принесуваме достојни…

Најново од духовност

Православен календар

19/11/2018 - понеделник

Свети Павле Исповедник, патријарх Цариградски

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Тропар

Тропар на св. Павле патријарх Цариградски 6 ноември / 19 ноември 2018

Тропар на св. Павле патријарх Цариградски 6 ноември / 19 ноември 2018

Со исповедувањето на Божествената вера,Црквата те покажа како втор Павле,ревнител меѓу свештениците:со тебе повикува и Авел кон Господа,

Тропар на светите Христови маченици Галактион и Епистима 5 ноември / 18 ноември 2018

Тропар на светите Христови маченици Галактион и Епистима 5 ноември / 18 ноември 2018

Вера имајќи повредна од животот земен,дарувана ви беше о Галактионе и Епистимо, времето дадено за преумување мудро го употребивте поучени...

Тропар на преподобниот Христов подвижник Јоаникиј Велики 4 ноември / 17 ноември 2018

Тропар на преподобниот Христов подвижник Јоаникиј Велики 4 ноември / 17 ноември 2018

Јоаникие оче наш преподобен, Тебе на кого надеж ти е Отецот, прибежиште Синот, а покров Духот Свети, моли се о ти кој велик...

Добредојде Православие.мк

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Последни коментари

За Божествената правда

Кога некој би ми рекол: ’Отец, морате да ја напуштите својата ќелија зашто таа ми припаѓа мене. Слезете и одете под чемпресот во градината’, ако поседувам Божествена правда, јас тоа со радост ќе го прифатам. Ако постапам според човечката правда, би ја одбил неговата понуда и би почнал да се расправам со него, а може да завршиме и на суд Повеќе...

Архимандрит Георгиј Капсанис

Личноста на архимандритот Георгиј ќе остане во вечно паметење во срцата на оние што го запознале, но генерално и во целата Православна Црква, затоа што преголеми се неговите заслуги за чистотата на верата и за автентичното живеење според неа..Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

Протоереј Андреј Ткачев: Примете, јадете

 

Во Рајот Господ им рекол на луѓето да не јадат од дрвото на познанието. А злиот лукавец велел – јадете. Христос вели „јадете“, „пијте од Неа сите“, а злиот говори: „не јадете“, „недостојни сте“, „потребно е долго и тешко да се подготвувате“. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Икона на Пресвета Богородица „Нажалена за бебињата убиени во утроба“

 

Божјата Мајка е добра застапничка во сé, особено голема е Нејзината помош за жените и децата. Во христијанството постојат голем број на икони на Богородица и тие толку се разликуваат една од друга што тешко е да се претстави дека на нив е изобразена едната и иста Божја Мајка.  Повеќе...

За Моето име

Взбранной Воеводе победительная