логоFacebookTwitterYouTubeeMail

П.  Што е грев?      
О.  Грев е прекршување на Божјите заповеди.
      
П.  Со што ние грешиме?      
О.  Првенствено со збор, дело и помисла, а исто така и со петте сетива: поглед, слух, мирис, вкус и допир
.      
П.  Како се делат гревовите?     
О.  Според Светото писмо, некои гревови водат во смрт, а некои не. 
     
П.  Што е смртен грев?      
О.  Смртниот грев е непокорен бунт на човекот против Божјата волја и таквиот грев го одделува човекот од Божјата благодат и уништува секое добро во душата.      

П.  Како се делат смртните гревови?      
О.  Смртните гревови се делат на прародителски и лични.   
   
П.  Што е прародителски грев?      
О.  Прародителски грев е прекршување на Божјата заповед што му беше дадена на Адама во рајот
.      
П.  Со што се истребува овој грев?      
О.  Со крвта на Синот Божји, во Светото крштавање. 
     
П.  Што е личен грев?  
О.  Личен грев е онај којшто ние сме го направиле по Светото крштение со својот разум и волја во зрела  возраст, а против Божјиот и моралниот закон.      

П.  Со што се истребува овој грев?      
О.  Со чисто и вистинско покајание и со Крвта на  Синот Божји. 
     
П.  Што е несмртен грев т. е. којшто се простува?      
О.  Несмртен грев е онај којшто не нè  лишува од благодатта и може лесно да биде простен.

П.  Колку несмртни гревови има?      
О.  Не е можно да се избројат несмртните гре- вови, според Псалтирот: Паѓањата во гревови кој ќе ги разбере (Пс. 18, 13)?  
    
П.  Колку смртни гревови има?      
О.  Гревови смртни, изворни и главни има седум 1) гордост, 2) лакомост, 3) блуд, 4) завист, 5) стомако- угодие, 6) злопамтие, 7) мрзливост. Сите овие гревови се нарекуваат главни, почетни зашто од нив произлегуваат сите други гревови.  
    
П.  Со што се победуваат овие гревови?     
О.  Со спротивните на нив добродетели и тоа:

1) гордоста се победува со кроткост и смиреност,
2) скржавоста со дарежливост,
3) блудот со противење на телото и со чистота,
4) зависта со љубов,
5) стомакоугодието со воздржаност и трезвеност,
6) злопамтието или гневот со трпение и кроткост,
7) мрзливоста со ревност и трудољубие.    
  
П.  Уште какви гревови има?     
 О.  Следуваат шест што се нарекуваат гревови против Светиот Дух:
1) неоснована надеж на Божјата милост,
2) очајување за своето спасение,
3) противење на знаена, утврдена и несомнена вистина и отфрлање на Православната христијанска вера,
4) завидување на духовните дарови што нашите ближни ги примаат од Бога,
5) пребивање во гревови и соучествување во злобата,
6) немар за покајание сè до крајот на својот живот.
Има уште четри гревови што викаат  до  небото  за   одмазда.   Тоа   се:  
1)  намерно   убиство на човек,
2) неприроден блуд,
3) угнетување на сиромашните, особено на вдовици и сирачиња,
4) неиздавање и закинување на заработката на оние коишто се трудат за нас. 

П.  Со што се победуваат овие гревови?      
О.  Со добродетелите и со вардење на Божјите за- поведи, со скрушување на срцето, со покајание, испо- вед и епитимија.
      
П.  Кои добродетели христијанинот е должен да ги врши и упражнува постојано?      
О.  Следниве: на прво место, ден и ноќ да се поучува Божјиот закон, како што вели Псалмопевецот во првата псалма, и како второ, да се моли на Бога во секое време, како што Христос ни објавува во  Евангелието:  Чувајте  се,  вашите срца  да  не отеж-нат од разузданост, пијанства и претерани грижи за животот; и да не дојде на вас овој ден одненадеж како примка; ќе дојде имено на сите кои живеат по сета земја. Туку бидете будни и молете му се на Бога во сето време, за да сте кадри да го избегнете сето тоа што ќе се случи за да застанете пред Синот човечки (Лк. 21, 34 - 36).

СВЕТИ ДИМИТРИЕ РОСТОВСКИ

ПРАШАЊА И КРАТКИ ОДГОВОРИ ЗА ВЕРАТА И ЗА СÈ ДРУГО ШТО ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕ ХРИСТИЈАНИНОТ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Митрополит Дебарско-кичевски
Г. Г. Тимотеј

Издава
Издавачка установа  К а н е о “ при Дебарско-кичевска епархија - Охрид

Уредник и превод: Диме Кочовски, протојереј

Лектура: Д-р Стојан Ристески

О Х Р И Д
1995


Comments  
+3 #1 Александра 2009-03-25 18:42
Многу корисен текст - едноставен и поучен.
Quote
+1 #2 3oki 2009-04-28 20:56
od seto ova sto go procitav prvo sto mi tikna na umot e prasaneto (kade sum),so toa sto edvaj go sostaviv ova sto go napisav
Quote
+2 #3 daliborka 2009-08-20 14:57
kako da ja imame blagodata koga sme site vo grev?iako znam malku za Boga i spasenieto,go povtoruvam grevot i nikako ne mozam da se vozdrzam?kako da se oslobodime i da ziveeme hristijanski?
Quote
+1 #4 losko 2010-04-07 15:53
pregresen sum duri i da razmisluvam za bozjata ljubov mi e strav....samo so ke pomislam na boga mi idat solzi i ja osekam borbata...kako se razdvojuvam...Bog rekol..Boga ili mamon...pozzz do site
Quote
+2 #5 kristina 2011-06-18 14:47
Gospod e eden i edinstven
Quote
+1 #6 be 2011-06-19 08:02
Vi blagodarime za tekstot
Quote
+1 #7 blag 2013-12-20 04:16
Zdravo na site, bi zamolil za odgovor:

od bukvalisticki aspket, sto znaci kategorijata "grevovi koi povikuvaat kon neboto"

blagodaram
Quote
+1 #8 do blaq 2014-06-12 15:36
mnogu teski grevovi
Quote
Add comment

Security code
Refresh


Видео содржини

Верата на нашите татковци - Евхаристија

Авг 04, 2018
Верата на нашите татковци Тема: Евхаристија - Света Причест 11.03.2018

Во продажба е новиот број на Премин 127/128

Јун 05, 2018
„И сега, убеден сум дека тој на небото принесува жртва за нас и се моли за сиот народ (иако нѐ остави, сосема не нѐ напушти), а јас – Григориј, полумртов, полуосакатен, оттргнат од великото…

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Други прашања за верата

Православен календар

23/09/2018 - недела

Св. мч-чки Минодора, Митродора и Нимфодора

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Тропар

Тропар на св. Јоаким и Ана  9 септември / 22 септември 2018

Тропар на св. Јоаким и Ана 9 септември / 22 септември 2018

Оние кои благодатно праведни беа по законот, Јоаким и Ана, младенец од Бога даруван ни родија.Затоа денес светло торжествува и...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2018

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2018

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на светиот Христов маченик СОЗОНТ  7 септември / 20 септември 2018

Тропар на светиот Христов маченик СОЗОНТ 7 септември / 20 септември 2018

Поучувајќи се во Законот Господов ден и ноќ,гледајќи дека овците бесловесни го бараат пастирот свој,ти Созонте мачениче пред нозе Христови...

Добредојде Православие.мк

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Последни коментари

Почаевско чудо

Ако некој се помоли од сето срце, тогаш Господ ќе му помогне и ќе го поправи и ќе продолжи по патот на вистината. Во една од посетите на Почаевска Лавра, јас станав сведок на прекрасно чудо, кога пред мои очи се исцели жена која педесет години не можеше да оди бидејќи имаше извиткани нозе. Повеќе...

Архимандрит Георгиј Капсанис

Личноста на архимандритот Георгиј ќе остане во вечно паметење во срцата на оние што го запознале, но генерално и во целата Православна Црква, затоа што преголеми се неговите заслуги за чистотата на верата и за автентичното живеење според неа..Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

Протоереј Андреј Ткачев: Примете, јадете

 

Во Рајот Господ им рекол на луѓето да не јадат од дрвото на познанието. А злиот лукавец велел – јадете. Христос вели „јадете“, „пијте од Неа сите“, а злиот говори: „не јадете“, „недостојни сте“, „потребно е долго и тешко да се подготвувате“. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Св.Јован Шангајски - БДЕНИЕ

 

Стојте цврсто на духовна стража, затоа што не знаете кога Бог ке ве повика кај Себе. Во вашиот земен живот бидете секогаш подготвени да му положите сметка. Внимавајте непријателот да не ве фати во неговата мрежа, да не ве измами и предизвика да паднете во искушение. Повеќе...

За Моето име

Взбранной Воеводе победительная