логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 


 Трајче Јанчевски (Куманово, 29 јануари 1928) спаѓа меѓу најзначајните претставници на модерното македонско сликарство, создавајќи во текот на педесетина години својствен и препознатлив стил и израз, постојано збогатувајќи ја основната носивост на своето творештво со нови елементи и ликовни вредности, никогаш не отстапувајќи од елементарните свои сликарски принципи, првенствено водејќи грижа за супериорноста во сликарската процедура, а во интерес на трајноста на создаденото дело во духот на таканаречената “добра стара традиција”.
 Можеме да кажеме, како што впрочем го имаат истакнато повеќе познавачи на уметноста и ликовни критичари, дека основен проблем во неговото сликарство е третирањето на човечката фигура или фигурата на некое животно (птица, риба, коњ итн.) во просторот, што е колористички густо заситен и обвиен со необично, магично и метафизичко осветлување, поради што критиката најчесто со право го класифицира во оној специфичен тренд на современото сликарство, познат како “метафизичко сликарство” или како “магичен реализам”, напати споредуван, на пример, со искуствата и сликарските метафори на еден де Кирико.    
 Преку таквиот начин на осветлување, со помошта на примамливи светлосни ефекти (како голема поука од класичното и традиционално сликарство во европската уметност), Јанчевски им одредува извесно натприродно (односно надреалистичко) својство и битност на обичните “секојдневни” предмети и животни облици, и, на тој начин, “навидум статичната, фиксирана положба и распоред на фигурите добива поетична димензија, станува соодветен израз и богата, раскошна проекција на авторовиот сензибилитет”.
 Во неговата сликарска постапка посебно место има тонското моделирање и начинот на кој е дефинирана светлината. Наместо од еден извор, таа пулсира во секој насликан предмет, дури и во темнината, зрачејќи како “метализирана глазура на мракот”.
 Тој применува силна, смела стилизација, при што си задржува слобода сосем да исфрли некои детали, без разлика дали се тоа состојки на некој објект или пропорции на човечко тело. Фигурите на неговите слики како да се јавуваат од еден друг свет, или во нивната загатлива игра небаре се упатени на некој непознат свет што лежи во имагинацијата и сонот. Целта на авторот е: преку ликовните можности и средства да &  вдахне живот и нова смисла, уметничка суштина на “мртвата природа”. Затоа често како основен мотив на неговата композиција се јавува плодот, во разни облици и бои.
 Еден од најдобрите познавачи на неговото творештво, историчарот на уметноста Љубен Пауновски ќе напише: “Сликарството на Јанчевски мотивски е настрана од длабинските хируршки или апхеолошко-психолошки сецирања на животот, од најосетливите судири во човекот, кои го претставуваат трагичниот знак и немир на животот... мотивите се општи архетипски места според кои ги именува своите слики: мајка со дете, невиност и чистота во предизвикот на јадрите и плодни телесни форми; метафора за летот на човекот како организам и како мисла; приказна за големите и мали риби; респектирање на целокупното творечко дело на природата престорувајќи ги човечките глави во плодови, а плодовите во “портрети” или инсектите во цвет, а цветот во птица.”
 Оваа ретроспективна изложба има за цел да прикаже соодветен пресек на богатото пет децениско творештво на нашиот уметник.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 310
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 770
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1002
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020 )

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (13.06.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (13.06.2020 )

 Изгледа дека од темата на самоидентификување со Христос или, не дај Боже, со нешто од овој свет – па не знам колку и да ни значело тоа нам, нема бегање....

« »