логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Во МСУ публиката не остана рамнодушна пред делата на големиот сликар

 

На отварањето на изложбата на Салвадор Дали вчеравечер во Музејот на современата уметност присуствувале околу 1.200 посетители, посочуваат одговорните од Музејот, дел од кои и стоеја на влезот и се обидуваа на секој од посетителите во исклучително големата турканица да им поделат бесплатна карта и печатен материјал.

Несомнено е дека скопската публика ќе ја памети изложбата на големиот сликар по неколку нешта: по невообичаено (за македонски прилики) големата посетеност на отворањето, по можноста да видат можеби за прв пат, во „живо“ дел од творештвото на Дали, но и по недостиг на очекуваниот каталог.

Некои ќе ја паметат и по доживеаното разочарување дека не го виделе најдоброто, врвот на неговите дела, за што и дискутираа стоејќи во долгата редица гледајќи ги неговите графики или туркајќи се пред, на постамен поставените скулптури, пред изложените керамики и фотографии од неговиот живот.

Беше интересно да се набљудуваат реакциите на публиката од различни возрасти, која се качи на Кале и покрај лошото време. Студентите кои имале можност да го проучуваат Салвадор Дали, сметаа дека презентираниот циклус од сто литографии „Божествена комедија“, 15- те графики и 15 - те керамики како и шесте фотографии , поставени на фронталниот дел од изложбениот простор, се „трошки“ кои сепак дошле да ги видат. Возрасните почитувачи на уметноста, но и на отворањата на изложбите (а такви во земјава има многу), изјавуваа дека изложбата е од голема важност за Скопје, и за целата земја, за сите генерации, дека не е никогаш доцна да се види Дали... Сликарот Григор Чемерски потенцираше на пример, дека презентирањето и на делата кои не се сметаат „за врв“ во творештвото, е од голема важност за заокружување на перцепцијата за творечката вредност на авторот.

Изложбата пред бучната публика која мораше да се опоменува за тишина, ја отвори Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска, меѓудругото потсетувајќи дека „ваквите исклучителни настани се навистина моќен импетус на културните текови кај нас и се вистинска можност за македонските граѓани да ја моделираат сопствената перцепција за уметноста и нејзината моќ да освојува нови предели и да отвора нови перспективи“.

„Реализацијата на оваа изложба е дел и од нашите заложби да го донесеме светот кај нас.Уживајте во можноста да ја видите ослободената потсвесна енергија на големиот уметник. Не барајте дефиниции, објаснувања, логика, употребете ја фантазијата.. .Ова е препорака која, секако, треба да се има на ум кога се посетува поставка на Салвадор Дали“ - порача таа.

Нејзината препорака може да ја почитуваат или не оние кои добија можност бесплатно да ја видат изложбата до 19 декември. Треба навистина и да се искористи, бидејќи Дали никого не остава рамнодушен.

Катерина Богоева - Утрински весникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 325
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 790
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1030
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »