логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Годинава се соочуваме со предизвикот на освојување нови кинематографски пространства. Ова е една убава желба, која би сакал да се оствари, како што се оствари сонот за „Астерфест“- да имаме кино што ќе ги задоволува високите стандардите на киноприкажувањето Борис Геретс со наградата „Астер“

ДЕСЕТ ГОДИНИ „АСТЕРФЕСТ“

„Ново и старо“ е мотото под кое се одржува годинешново издание на интернационалниот фестивал на краток и документарен филм „Астерфест“, чие свечено отворање се случи завчеравечер, во малата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Во чест на јубилејот, отворањето помина во атмосфера полна со набој на филмската магија, а малата сала во Домот на културата во Струмица беше претесна за да ги собере гостите од странство, филмските уметници, актери, критичари и љубители на филмската уметност.

Највисокото признание на фестивалот, наградата „Астер“, за посебни достигнувања во светскиот и европскиот филм, градоначалникот Зоран Заев, му ја врачи на данскиот режисер Борис Геретс, меѓународно признаен автор на документарни филмови и докажан визуелен уметник и монтажер.
Режисерот Геретс, со искрените зборови на благодарност, ѝ ја посвети на својата сопруга.

- Не постои филм без магија, а понекогаш за добриот филм требаат и ангели. Филмот што ќе се прикажува на крајот од фестивалот „Човек-сенка“ почнав да го снимам со една личност што ми рече „добре дојдовте назад“. Пристигнав во Африка, по 25 години, и кога слегов од автомобилот бев опколен со луѓе и еден од нив ми рече „добре дојдовте назад“. Тоа всушност беше моментот кога филмот почна - рече Геретс.

Специјалното признание за високи достигнувања во филмската и драмската уметност ѝ беше доделено на актерката Љупка Џундева.

- Кога ќе ви кажат дека сте добиле награда, и тоа во време кога со години сте оддалечени малку од сцената, тогаш настапува вистинското изненадување - рече актерката Љупка Џундева.

Во изминатите десет години на „Астер фест“ се прикажани повеќе од 350 документарни филмови, како и кратки играни филмови од 50 земји во светот, а од сите континенти.

За режисерот Горан Тренчовски, идеен творец на фестивалот, годинава почнува нова ера во филмската фестивалска магија.

- Мисијата на „Астерфест“ со годинашната концепција е заокружена и на повидок е нов предизвик, на освојување нови кинематички пространства. Ова е една убава желба, која би сакал да се оствари, како што се оствари сонот за „Астерфест“- да имаме кино што ќе ги задоволува стандардите на киноприкажувачката сфера и сето тоа да биде зачинето со високата технологија - рече Тренчовски.
По врачувањето на наградите, во чест на лауреатите, беше прикажан филмот-оскаровец „Хелиум“ на режисерот Андерс Валтер.

Вчера претпладне за двајцата лауреати се одржаа Астер-портрети и Тивериополски филмски беседи, во конаците на манастирот „Св. Богородица Елеуса“, во Вељуса. Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе трае до 31 мај.

Извор: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=5291483445&id=16&prilog=0&setIzdanie=23186

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 235
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 684
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 902
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »