логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Датум: 15.06.2014, 15:08

МАЛ ИНТЕРЕС ЗА KРЕАТИВНИОТ ДОKУМЕНТАРЕЦ

Имаме фестивал, ама немаме домашни филмови за прикажување

Марина Лазаревска

Продукцијата на домашни креативни документарни филмови е с` уште мала како во однос на светската така и во однос на балканската. Додека во Македонија годишно има најмногу еден-два долгометражни кинодокументарни филма, балканската креативна документаристика многу смело и порано тргна по патот на подемот. На светските документарни фестивали странски филмови на млади автори се во програмите заедно со филмовите на етаблирани и докажани автори. Наши филмови речиси и нема на овие фестивали. Само два домашни долгометражни креативни документарца се прикажани за пет години колку што постои фестивалот за креативен документарен филм „Македокс“, од кои само една беше премиера.

Студентските филмови - надеж

Организаторите на фестивалот тврдат дека даваат с` од себе за промоција на домашната документаристика. Фестивалот тргна токму со идејата да се едуцира и да се запознае публиката со документарниот филм, кој последниве години беше на маргините. Сепак, според директорката Kиријана А. Николоска, долгометражната креативна документарна форма кај нас е многу ретка, но ги радува тоа што годинава имаат рекордни 12 наши студентски креативни документарни филма.

- Третманот што ние го имаме кон македонските филмови е ист како и за сите други, со нескриена желба дека ќе има с` повеќе автори што ќе најдат предизвик и инспирација во оваа филмска форма и кои ќе оценат дека фестивалот е нивното место за промоција. Студентските документарни филмови беа дел од нашата програма и во 2011 година, но годинава и квалитетот е зголемен. Некои од домашните филмови, кои беа или ќе бидат прикажани на „Македокс“, станаа дел од програмите на неколку наши пријателски фестивали - вели таа.

Токму балканските автори се во фокусот на годинашното издание, кое почна во саботата и ќе трае до 20 јуни. Николоска подвлекува дека овој фестивал се обидува да ја стимулира и продукцијата преку многубројните креативни работилници и дека авторите на балканските документарци ќе бидат присутни во Скопје за да го пренесат своето искуство, но знаење и можеби и страст на нашите автори, посебно на младите.

Македонските документаристи се согласуваат дека за афирмација на документарниот филм треба конкуренција, ангажираност на продуцентите и авторите, соработка со фондови, киноприкажување и дистрибуција.

Треба поголем ангажман

Режисерката Марија Џиџева, чии документарни филмови се најдоа на програмите на познатите фестивали како „Берлинале“, ИДФА во Амстердам, „Драгон форум“ во Полска, „Загреб докс“, вели дека за афирмација на документарниот филм се потребни повеќе филмови, ангажираност на продуцентите и авторите, соработка со Филмскиот фонд, кино и телевизиско прикажување, но недостига уште еден сегмент, кој е многу битен и е составен дел од целиот процес - дистрибуцијата. Таа вели дека недостига комуникација и соработка меѓу продукциите и дистрибутерите.

- Доволно е филмот да биде прифатен и прикажан на два-три фестивали на почеток и потоа тој си почнува свој живот, го гледаат луѓе, селектори, кои го покануваат или селектираат на други фестивали - вели Џиџева.

Не конкурираме во меѓународни фондови

Фондацијата „Јан Врајман“ на најголемиот меѓународен фестивал на документарен филм во Амстердам (ИДФА) годишно добива околу 3.000 пријави од целиот свет, освен од Македонија. Фондацијата им доделува средства на филмови од Африка и од Азија, како и од земји се послабо економски развиени.

Филмска критичарка и професор Рада Шешиќ, член на комисијата на овој фонд, на работилница во Скопје рече дека 10.000 документарни филма кружат по фестивали во светот, но незначителен е бројот на пријавени филмови од Македонија.

- Навистина е жалосно што македонски филмови има во навистина незначителен број. Претпоставувам дека тоа се должи на небрежност од страна на авторите. Сите ги оставаат работите за утре и крајно време е тоа да се заборави. Секоја шанса треба да се искористи бидејќи работите се менуваат секојдневно и авторите треба да се пријавуваат додека има вакви шанси - рече Шешиќ.

 

Извор: Дневник

 http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=F613EB58C83FB448B7EB7C0057844BC9Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 226
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 676
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 891
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »