логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Dorotea.sv.Teodot.jpg

Скопје, 11 април 2011 (МИА) - Книгите со својата вечна убавина насекаде во светот, па и кај нас се основа на националната култура и богатство која ни ги отвора животните хоризонти, која ни го доближува светот на непознатото и не облагородува со духовни вредности и знаење, истакна премиерот Никола Груевски вечерва на отворањето на 23. Меѓународен саем на книгата.

Оваа година, како што рече, на Меѓународниот саем на книгата ќе биде претставено и македонското творештво и читателската јавност ќе може да се запознае со сите литературни изданија кои се реализирани под слоганот „Откријте ја Македонија - Македонија вечна“, а се дел од неколку крупни проекти кои во изминатиот период ги релизира македонската Влада.

Dorotea.sv.Teodot.jpg

- Македонија во овие неколку години направи револуционерен исчекор кон освежување и надградување на македонската книжевна ризница. Со реализација на грандиозниот проект „130 тома македонска книжевност“ создадовме едиција на книги кои се своевидна панорама на македонската литература, гордост и вистински репрезент на македонската книжевност и држава, нагласи Груевски.

Владата на Република Македонија, како што посочи, за потребите на Народната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ набави најсовремена машина за хартиена каша, која ќе ја осовремени лабораторијата за конзервација и заштита на старите и ретки книги и ракописи од македонското книжевно богатство.

Премиерот најави дека е во тек и реализацијата на проектот „Ѕвезди на светската книжевност“, во чии рамки до крајот на годината се очекува да бидат презентирани и првите изданија.

Цитирајќи го Пабло Неруда, кој во едно од своите дела напишал дека „книгите кои ќе ти помогнат најмногу, се токму книгите кои ќе те натераат да размислуваш најмногу. Голема книга која доаѓа од голем мислител претставува брод полн со идеи, вистина и убавина...“, Груевски ги повика поклониците на пишаниот збор оваа недела да уживаат во книгите на саемот.

На отворањето се обрати и академик Матеа Матевски, кој меѓу другото рече дека саемот е празник на книгата, на создадениот и соопштен збор, кој тука и насекаде ги отвора сите врати. - Книгата е обединителка што има добра мисла и убав збор за секого, додаде Матевски.

Претседателот на Управниот одбор на Скопски саем и на Управата на групацијата Ера, Гвидо Омладоч рече дека само читајќи книга и овозможуваме луксуз на душата, патувања, емоции и рефлексии.

Dorotea.sv.Teodot.jpg

Шеесетина издавачи од Македонија и неколку од соседните земји ќе ја претстават својата продукција на 23. Меѓународен саем на книгата кој ќе се одржува од утре до 17 април на Скопски саем, на површина од 4.000 метри квадратни. Саемската манифестација свечено ќе биде отворена вечер.

Покрај изданија од различни жанрови, читателите ќе имаат можност за средби со домашни автори и да присуствуваат на голем број промоции.

Манифестацијата се организира во соработка со Здружението на издавачи и книжари на Македонија (ЗИКМ) и Здружението на албански издавачи. Покровител на саемот е Министерството за култура кое првпат ќе учествува со свој штанд, на кој ќе ги презентира своите книжевни проекти, а ќе се фокусира на јубилејните 50 години Струшки вечери на поезијата.

Саемот на книгата годинава ќе се одржува под мотото „Подари книга, подари богатство” - акција на Скопски саем што ќе ја поддржат голем број познати личности - актери, пејачи, водители, новинари, луѓе од светот на модата...

Dorotea.sv.Teodot.jpg

 Pдма/20:42

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »