логоFacebookTwitterYouTubeeMail


21 Јули 2009 год. - храм на св.мчн. Димитриј, Скопје

Vladimir.lit.jpg

Свето Евангелие од светиот апостол Матеј (зач. 57)

Во тоа време гласот за Исуса дојде и до Ирода, четворовласникот; и им рече на своите потчинети: „Тоа е Јован Крстител; тој воскреснал, па затоа и стануваат чудеса преку него.“ Зашто Ирод, кога го фати Јована, го врза и го фрли во затвор заради Иродијада, жената на брата му Филипа; бидејќи Јован му велеше: „Не бива да е твоја!“ И сакаше да го убие, но се боеше од народот, оти го сметаа за пророк. А кога беше родениот ден на Ирода, ќерката Иродијадина играше пред гостите и му угоди на Ирода; затоа, тој со клетва ѝ вети дека ќе ѝ даде што и да побара. И таа, научена од мајка си, рече: „Дај ми ја овде на табла главата на Јована Крстител!“ И се загрижи царот; но, заради клетвата и гостите свои, нареди да ѝѝ ја дадоа на девојката, а таа ја однесе на мајка си. Учениците, пак, негови, како дојдоа, го дигнаа неговото тело и го погребаа; па отидоа и Му јавија на Исуса. Штом го чу тоа Исус, замина оттаму на кораб, во пусто место, Сам; а народот, штом узна за тоа, тргна по Него пеш од градовите.

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Божествена Литургија

Во седмата    недела по Педесетницана, на  денот кога Светата Црква го слави споменот на светиот великомаченик Прокопиј ,  во храмот на св.вмч. Димитриј,  во Скопје,  старешината на храмот, отец Владимир Кралев,  отслужи Божествена Литургија. На Литругијата  верниот   народ се причести со Светите Христови Тајни.

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

 Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg   Vladimir.lit.jpg


 По Литургијата

Vladimir.lit.jpg

Vladimir.lit.jpg

Во разговорот со отец Владимир за позначајните активности на братството на храмот на св. вмч. Димитриј, би ги  издвоиле активностите во организирањето на почетен курс   за изучување на рускиот јазик , за деца на возраст до 14 години. Одлична замисла која заслужува внимание и поддршка.

 

Посети: {moshits}


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »